Türkiye'nin en iyi haber sitesi

hangi yiyeceklerde bulunur? İşte folik asidin bulunduğu yiyecekler

vitamini olarak da bilinen , vücudun hücrelerdeki nükleotit biyosentezi, sentezi ve onarımı, kırmızı kan hücresi oluşumuna yardımcı olur. Folik asit, özellikle hamilelik sırasında vücudunuzun ihtiyaç duyduğu ekstra kanı üretmek için kullanılır. Yapılan birçok bilimsel araştırmaya göre, çocuk doğurma çağındaki tüm kadınlar günde 400 - 800 mikrogram (0,4 - 0,8 miligram) folik asit tüketmelidir. Peki, folik asit hangi yiyeceklerde bulunur? İşte folik asit bulunan yiyecekler…

Giriş Tarihi: 20.6.2019 17:25
Folik asit hangi yiyeceklerde bulunur? İşte folik asidin bulunduğu yiyecekler

Yeterli miktarda folik asit almanın önemli olmasının birçok nedeni var. Belki de en önemlisi hücresel gelişim ve yenilenmedir. New York Times'tan bir 2010 makalesinde folik asidi en önemsiz, değer biçmemiş mikro besleyicilerden biri olarak tanımladı ve birçok çalışma folik asit eksikliği ile depresyon gibi zihinsel koşullar arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Peki, folik asit hangi yiyeceklerde bulunur? İşte folik asitin bulunduğu yiyecekler...

Kuşkonmaz
Bütün sebze türlerinden ayrı olarak kuşkonmaz, folik asitli en besleyici gıda maddelerinin başında gelir. Sadece bir bardak haşlanmış kuşkonmaz yemek, günlük ihtiyaçlarınızın yaklaşık %65'ini karşılayan262 mcg folik asit sağlar. Sadece kuşkonmaz lezzetli değil, aynı zamanda K vitamini, C vitamini, A vitamini ve manganez de dahil olmak üzere vücudun ihtiyaç duyduğu besinlerle dolu.

Brokoli
Brokoli, yiyebileceğiniz en iyi detoks yiyeceklerinden biridir ve harika bir folik asit kaynağıdır. Sadece bir fincan brokoli günlük folik asit ihtiyaçlarınızın yaklaşık% 26'sını sağlar, diğer önemli besinlerin bir bütününden bahsetmiyor. Organik brokolinin çiğ veya hafif buharda pişirilmesi tavisye edilir.

Turunçgil Meyveleri
Birçok meyve folik asit içerir ve narenciye en yüksek sıradadır. Portakallar özellikle zengin bir folik asit kaynağıdır. Bir portakal yaklaşık 50 mcg tutar ve büyük bir bardak taze sıkılmış meyve suyu daha da fazlasını içerebilir. Folat bakımından zengin diğer meyveler papaya, greyfurt, üzüm, muz, kavun ve çilekdir. Folik asit içeriği yüksek olan meyvelerin kısa bir listesi.

Papaya 1 Papaya 115 mcg 29%
Portakal 1 portakal 40 mcg 10%
Greyfurt 1 greyfurt 40 mcg 8%
Çile 1 kase 40 mcg 6.5%
Ahududu 1 kase 14 mcg 4%

Fasulye, Bezelye ve Mercimek
Özellikle folik asit bakımından yüksek olan fasulye ve bezelye, barbunya fasulyesi, lima fasulyesi, yeşil bezelye, börülce ve barbunya fasulyesidir. Her türlü mercimek türünden küçük bir kase günlük folat ihtiyacınızın çoğunu sağlar.

Avokado
Tereyağı armut olarak da bilinen avokado fincan başına 110 mcg folat tutar ve günlük ihtiyaçlarınızın yaklaşık% 28'ini oluşturur. Avokado sadece folik asitli en iyi yiyeceklerden biri değil, aynı zamanda mükemmel bir yağ asidi kaynağı, K vitamini ve diyet lifidir. Bunları sandviçlere veya salatalara eklemek, ekstra sağlıklı bir tedavi sağlar.

Bamya
Dünyanın en sümüksü sebzesi aynı zamanda en zengin besinlerden biridir. Bamya, tüm toksik birikim sindirim kanalını temizlerken aynı anda vitamin ve mineral sunma özelliğine sahiptir. Folat söz konusu olduğunda bamya harika bir kaynaktır. Sadece yarım bardak pişmiş bamya size yaklaşık 103 mcg folik asit verecektir.

B9 vitamini olarak da bilinen folik asit, vücudun hücrelerdeki nükleotit biyosentezi, DNA sentezi ve onarımı, kırmızı kan hücresi oluşumu ve aneminin önlenmesi gibi birçok temel işlevi yerine getirmesine yardımcı olur. Folik asit ayrıca normal fetal gelişimi teşvik eder. Aslında, folik asit, kalsiyum ve demir uzun zamandan beri doğum öncesi sağlığın kutsal üçlülüğü olarak kabul edilmiştir. Gebe kadınlarda vitamin eksikliği doğmamış çocukların beyin gelişimi üzerinde önemli olumsuz etkiler yaratabilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Folik asit hangi yiyeceklerde bulunur? İşte folik asidin bulunduğu yiyecekler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN