Türkiye'nin en iyi haber sitesi

hastalığı nedir? ALS hastalığı belirtileri nelerdir?

İlerleyici kas güçsüzlüğü olarak bilinen hastalığı hemen her yaşta görülebilir. Her yıl ’da ALS günü etkinlikleri düzenleniyor. Toplumda farkındalık ve duyarlılığı arttırmaya yönelik ALS hastalık günü dünyanın her yerinde aynı gün kutlanır. Nüfusun yüz binde 2-6 kadarında bu hastalığa rastlamak mümkündür. Peki ALS hastalığı ve belirtileri nedir, tedavisi mümkün mü?

Giriş Tarihi: 21.6.2019 23:56 Güncelleme Tarihi: 21.6.2019 23:57
ALS hastalığı nedir? ALS hastalığı belirtileri nelerdir?

ALS hastalığı her yıl 21 Haziran'da kutlanır. ALS hastalığının başlangıç belirtileri her hastada aynı olmayabilir. Genellikle bir kolda ya da bacakta güçsüzlük ya da incelme, hastanın fark ettiği ilk belirti olur. Örneğin kalem tutmak, düğme iliklemek, çanta taşımak zorlaşır ya da hasta yürürken tökezler. Peki ALS hastalığı nedir, belirtileri ve tedavisi nelerdir?

ALS HASTALIĞI NEDİR?

ALS Hastalığı? beyin ve omurilikte üst ve alt motor sinirlerin hasarıyla karakterize, ilerleyici bir hastalıktır. Hastalığın % 90 - 95' ı tesadüfi (sporadik), % 310' u ailesel (familyal) olarak ortaya çıkar. Klinik bulgular genellikle 50 - 60 yaşlarında başlar. Erkeklerde biraz daha sık görülmektedir.

ALS HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

- Başlangıç belirtileri her hastada aynı olmayabilir.

- Genellikle bir kolda ya da bacakta güçsüzlük ya da incelme, hastanın fark ettiği ilk belirti olur. Örneğin kalem tutmak, düğme iliklemek, çanta taşımak zorlaşır ya da hasta yürürken tökezler.

- Bazı hastalarda ise hastalık, konuşma bozukluğu veya yutma güçlüğü şeklinde başlar. Hastanın kendisi ya da yakınları peltek, genizden konuşma fark eder.

- Kaslarda seyirme, ağrı ve kramplar bu belirtilere eşlik edebilir.

- Bazı hastalarda kontrol edilemeyen ağlama ve gülmeler olabilir.

ALS NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Hastalığın teşhisi klinik belirti ve bulgulara dayanarak konur. Yine de hastalık pek çok kas ve sinir hastalığı ile karışabildiği için bazı tetkiklerin yapılması gerekir. Tanıya yardım eden yöntem elektromiyogramdır (EMG). Başka hastalıklarla karışabileceğinden, manyetik rezonans görüntüleme (MR), bazı kan ve idrar tetkikleri gerekebilir.

ALS HASTALIĞI İLERLER Mİ?

ALS'nin seyri her hastada farklı şekilde olur. Hastalıkta hayatta kalma süresi genellikle 4-6 yıl olarak verilse de, 10 yıl ve üstünde yaşayan pek çok hasta vardır. İyi bir tıbbi ve sosyal destek ile 20 yıldan fazla yaşayan ALS hastaları vardır.

Ağızdan alınan Riluzol etken maddeli tabletin hastalığın ilerlemesini yavaşlattığı, hastanın ömrünü uzattığı, hastanın daha uzun süre iş görmesini sağladığı kanıtlandı. Ancak, maalesef ALS'nin henüz kesin tedavisi bulunmamaktadır. Yine de, yeni ilaç çalışmaları yoğun olarak sürmektedir. Öte yandan, hastanın mümkün olduğunca rahat ettirilmesi, normal yaşamını sürdürmesini sağlayacak tedbirler alınması çok önemlidir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ALS hastalığı nedir? ALS hastalığı belirtileri nelerdir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN