Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nedir? ?

Günümüzde en sık karşılaşılan öğrenme bozukluklarından birisi olan , hastalık türleri arasında en çok araştırılanlardan birisi olarak öne çıkmaktadır. Albert Einstein, Walt Disney, Leonardo Da Vinci ve Bill Gates gibi ünlü isimlerin disleksi hastalığına sahip olduğu düşünüldüğünde, ilgili rahatsızlığın tanımı ve kimlerde görüldüğü de yanıtı merak edilenler sorular arasında yer almaktadır. Peki, disleksi nedir ve kimlerde görülür? Merak edilen detayları sizler için derledik.

Giriş Tarihi: 26.6.2019 17:22
Disleksi nedir? Disleksi kimlerde görülür?

Disleksi rahatsızlığı, doktorların en çok karşılaştığı öğrenme bozukluklarından bir tanesidir. Bu hastalığa sahip olan çocuk ya da bireyler üstün zekalı olmakla beraber, bir kısmı ise dahi olabilmektedir. Öyle ki, günümüzde ise disleksi olan kişilerin sayısal zekası çok yüksektir. Albert Einstein, Walt Disney, Leonardo Da Vinci, Bill Gates en ünlü disleksi hastalarındandır. Peki, disleksi tanımı nedir ve kimlerde görülür? Konuya yönelik detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

DİSLEKSİ NEDİR?

Disleksi, en sık rastlanan öğrenme bozukluklarından biridir. Asıl sorunları hafıza ve dil ile ilgilidir. Disleksi olan kişiler her şeyi unutur ve dil ile ilgili derslerde sıkıntı çektikleri bilinmektedir. Bazıları okul zamanında hızlı konuşabilir. İnsanlar da onları pek dikkate almazlar. Normal bir insan okuma, yazma ve anlama gibi eylemler için beyninin sol ön lobunu kullanır. Disleksi olan kişiler sol ön lobu kullanmakta zorluk yaşarlar. Günümüzde ise disleksi olan kişilerin sayısal zekası çok yüksektir. Okul zamanlarında matematik ve fizik derslerini çok severler. Fakat sözel konuları beceremeyebilirler. Disleksi olan kişilerin sözel zekaları düşük veya geri değildir. Aksine çok güçlü sözel zekaları vardır. Normal bir insanın hayal gücünün en az 2 katına sahiptirler. Disleksi olan çoğu kişinin en büyük düşmanı kitaptır. Bazıları bir kitabı anlamak için aynı kitabı 5-6 kere okur. Disleksi olan insanlar üstün zekalı insanlardır ve bir kısmı ise dahidir. Albert Einstein, Walt Disney, Leonardo Da Vinci, Bill Gates gibi ünlü isimler bunlardan bazılarıdır.

İLK BULGULAR 1896 YILINDA ORTAYA KONULDU

Disleksi ile ilgili ilk bulgular, 1896 yılında bir İngiliz doktor olan W. Pringle Morgan tarafından elde edildi ve British Medical Journal'da yayımlandı. Morgan makalesinde 14 yaşında olan Percy adındaki erkek çocuğunun her zaman akıllı ve zeki bir tutum içinde olduğunu, yaşıtlarıyla kıyaslandığında oyunlarda hızlı olduğunu ve arkadaşlarından geride kalan hiçbir yönü olmadığını, ancak okuyamadığını belirtiyordu. Bu dönemlerde disleksinin görme sistemiyle ilgili olduğu düşünülüyordu. Çünkü, disleksinin en belirgin özelliklerinden biri harflerin ve kelimelerin karıştırılması ve tersten algılanmasıydı. Bu bakış açısından yola çıkan bir düşünceyle disleksiyle baş etmek için göz eğitimleri yaptırılıyordu. Daha sonra yapılan çalışmalar ise disleksinin görmeyle ilgili bir bozukluk olmayıp dil sistemiyle ilgili bir bozukluk olduğunu ortaya koydu. Bugün göz eğitiminin disleksiyle yaşamayı kolaylaştırmadığı da artık kesinlikle kabul gören bir gerçek. Bugünkü bilgilerin ışığında, disleksi, fonem adı verilen dil birimlerinin birbirinden farklılıklarının ayırt edilmesi sırasında ortaya konmasıdır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Disleksi nedir? Disleksi kimlerde görülür?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN