Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nedir? Romatizmanın nedenleri nelerdir?

Günümüzde rahatsızlıkları ile karşılaşan birçok insan var. En çok araştırılan konuların başında ise “Romatizma nedir?” sorusu ve romatizmanın nedenleri yer alıyor. Romatizmal hastalıklar eklem tendonlarınızı, bağlarınızı, kemiklerinizi ve kaslarınızı etkiler. Bunlar arasında, eklemlerinizi etkileyen durumlar için kullanılan bir terim olan birçok artrit türü vardır. Bazı romatizma hastalıklarına kas-iskelet sistemi hastalıkları da denir. Yaygın semptomları kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. İşte romatizma hakkında bilinmesi gerekenler…

Giriş Tarihi: 26.6.2019 17:14
Romatizma nedir? Romatizmanın nedenleri nelerdir?

Romatizma bağışıklık sisteminiz synovium'a - eklemlerinizi saran membranların astarına - saldırdığında ortaya çıkar. Elde edilen inflamasyon, sonunda kıkırdak ve eklem içindeki kemiği tahrip edebilen sinovyumu kalınlaştırır. Eklemi bir arada tutan tendonlar ve bağlar zayıflar ve gerilir. Yavaş yavaş, eklem şeklini ve hizalamasını kaybeder.

ROMATİZMA NASIL BAŞLAR?

Genetik bir bileşen muhtemel görünse de, doktorlar bu sürece neyin başladığını bilmiyorlar. Genleriniz gerçekte romatoid artritise neden olmamakla birlikte, sizi hastalığa yol açabilecek çevresel faktörlere (belirli virüs ve bakterilerle enfeksiyon gibi) daha duyarlı hale getirebilirler.

En yaygın belirtiler arasında eklem ağrısı, eklem veya eklemlerde hareket kaybı, enflamasyon - eklem veya etkilenmiş bir bölgede şişlik, kızarıklık ve yanma yer alır.
Bu tür koşulları inceleyen tıbbi alana romatoloji denir. Düzenli doktorunuz romatizmal bir hastalığınız olduğunu düşünüyorsa, muhtemelen sizi tedavi etmek için özel olarak eğitilmiş bir doktor olan bir romatologya gönderir.

Doktorunuz durumunuzu teşhis etmek için sizi muayene eder, ardından sizin için muhtemelen ilaçlar, düzenli egzersiz, sağlıklı bir diyet, stres yönetimi ve dinlenme gibi bir tedavi planını denetler. Romatizma, eklemlerinizden fazlasını etkileyebilen kronik bir enflamatuar hastalıktır. Bazı insanlarda durum, cilt, gözler, akciğerler, kalp ve kan damarları dahil olmak üzere çok çeşitli vücut sistemlerine zarar verebilir.

Otoimmün bir hastalık olan romatoid artrit, bağışıklık sisteminiz yanlışlıkla kendi vücudunuzun dokularına saldırdığında ortaya çıkar.
Osteoartritin aşınma ve yıpranma hasarından farklı olarak, romatoid artrit eklemlerinizin astarını etkiler ve sonunda kemik erozyonu ve eklem deformitesi ile sonuçlanabilecek ağrılı bir şişmeye neden olur.

Romatizma ile bağlantılı iltihap, vücudun diğer bölgelerine de zarar verebilir. Yeni tip ilaçlar tedavi seçeneklerini çarpıcı bir şekilde iyileştirse de, şiddetli romatoid artrit hala fiziksel engellere neden olabilir.

ROMATİZMA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Romatizmanın belirti ve semptomları şunları içerebilir:

 • Yanma, şişmiş derzler
 • Genellikle sabahları ve hareketsizlikten sonra daha kötü olan eklem sertliği
 • Yorgunluk, ateş ve iştahsızlık
 • Erken romatoid artrit önce küçük eklemlerinizi - özellikle parmaklarınızı ellerinize ve ayak parmaklarınızı ayaklarınıza bağlayan eklemler - etkileme eğilimindedir.

Hastalık ilerledikçe, semptomlar sıklıkla el bileğine, dizlere, ayak bileklerine, dirseklere, kalçalara ve omuzlara yayılır. Çoğu durumda, belirtiler vücudunuzun her iki tarafında aynı eklemlerde görülür.

Romatizma hastalarının yaklaşık yüzde 40'ı aynı zamanda eklem içermeyen belirti ve semptomlar da yaşar. Romatizma, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok eklem yapısını etkileyebilir:

 • cilt
 • gözler
 • akciğer
 • kalp
 • böbrekler
 • Tükürük bezleri
 • Sinir dokusu
 • Kemik iliği
 • Kan damarları

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Romatizma nedir? Romatizmanın nedenleri nelerdir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN