Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nedir? nasıl yapılır? İşte merak edilenler

Çeşitli sağlık sorunlarının tespiti açısından önem arz eden , arama motorları üzerinde en çok araştırılan konulardan birisi olarak öne çıkıyor. Bireyler, gaita tahlilinin ne anlama geldiğini merak ederken; ilgili testin nasıl yapılacağını yoğun bir şekilde araştırıyor. Peki, nedir, ne anlama gelmektedir? Gaita testi nasıl yapılır? Merak edilen detayları sizler için derledik.

Giriş Tarihi: 30.6.2019 15:51 ABONE OL
Gaita testi nedir? Gaita tahlili nasıl yapılır? İşte merak edilenler

Çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkarılması açısından önem arz eden gaita tahlili, dışkı testi olarak bilinmektedir. Bağırsak sisteminde karşılaşılan sorunlar akabinde istenen bu test, ilgili sorunun ortaya konması açısından oldukça önem arz eder. Sağlık probleminin ne olduğunun tam olarak anlamasında fayda sağlayan gaita tahlili neticeside, bağırsak, mide veyahut gastrointestinal sistemin herhangi bir yerinde normalin dışında bir hareketlilik olup olmadığı ortaya konulur.

GAİTA (DIŞKI) TESTİ NEDEN YAPILIR?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, gaita testi her durumda istenmemekle beraber; olası bir şekilde aşağıdaki durumların tespiti açısından istenilmektedir. Gaita testinin istenmesindeki temel nedenler sırasıyla şu şekildedir;

  • Kolon kanserinin teşhisi
  • Bağırsak enfeksiyonları
  • Parazit üreyip üremediği
  • Dışkıda kan ve iltihap içeren hücrelerin olup olmadığı
  • Kabızlık, ishal ya da dışkıda çeşitli sorunlara ilişkin problemlerin ortaya konması
  • Sindirim sistemi sıkıntılar

GAİTA TESTİ ÜCRETİ NE KADAR?

Gaita (dışkı) testi devlet hastanelerinde ücretsiz olarak yapılırken, özel hastaneler ve kliniklrede 50 TL'den 300 TL'ye kadar değişkenlik gösterebilmektedir.

GAİTA TESTİ NASIL YAPILIR?

Gaita testinin yapılması için bir sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir. Doktorun gaita testi için sizi yönlendirmesi akabinde, steril bir kap verilmektedir. Daha sonra, bu kaba büyük tuvalet yapılır. Bu işlem sırasında büyük tuvalet ile idrarın kesinlikle karışmaması gerekmektedir. Hemen sonrasında ise büyük tuvaletinizden örnek alınıp labaratuvara götürülür.

En sonunda, sonuçlar ile izlenmesi gereken yol konusunda ise doktorunuz bilgilendirmeyi yapacaktır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaita testi nedir? Gaita tahlili nasıl yapılır? İşte merak edilenler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN