Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Türklerin burnu yüzüne göre biraz büyük’

Türkler’in burnu genelde büyük ve kemerli. Estetik yaptırmak isteyen bir , genellikle kemerin düzeltilmesini ve düşük olburun ucunun kaldırılmasını istiyor

Giriş Tarihi: 15.7.2019
‘Türklerin burnu yüzüne göre biraz büyük’
Dünyanın 48 ülkesinden 330 ünlü burun cerrahı, burun cerrahisi üzerine yapılan çalışmaları ve yeni teknikleri anlatmak üzere İstanbul'da bir araya geldi. Op. Dr. Abdülkadir Göksel'in ev sahipliğinde düzenlenen Rhinoplasty İstanbul Workshop'a; Amerika, Avustralya, Arjantin, Brezilya, Venezuela, Rusya, Çin, Kore, Meksika gibi farklı ülkelerden burun cerrahları katıldı, canlı ameliyatları izledi.
İngiltere'den workshop'a katılan Dr. Charles East, GÜNAYDIN okurları için sorularımızı yanıtladı…
Türklerin burunlarını nasıl buldunuz? Türk insanı nasıl burun seviyor?
Türk erkeklerinin doğal burunları yüzlerine göre biraz büyük. Kadınların burunları da yüzlerine göre büyük olduğu zaman erkek burnu gibi görünüyor. Türk insanının burnu genellikle kemerli olduğu için en çok istedikleri şey kemerin değişmesi. Genelde doğal burun istiyorlar. Bir de Türk insanı, burun ucunun şeklinden memnun değil. Burun ucu düşük olduğunda, burun ucunun kaldırılmasını, burun ucunu daha ince ve net görmek istiyor. Türk insanlarının beklentileri Avrupa'dan biraz daha farklı, biraz daha kalkık ve kavisli burunları seviyorlar. Erkekler de tabii ki daha düz burunlardan hoşlanıyor.
Günümüzde 10 kadından 8'inin estetikli olduğu anlaşılıyor. Aslında bizim estetikli burnu anlamamız lazım, değil mi?
Yüzde 90 oranında kişilerin ameliyat olduğunun anlaşılmaması lazım. Tabii bazen ışığın geldiği yere, verdiği gölgeye göre anlaşılabilir. Ama bu her zaman olacak bir şey değil. Ters bir ışık gelirse oradaki dalgalanmayı görürsünüz, anlarsınız ama yüzde 90 anlaşılmaması gerekir. Normali budur.

İYİLEŞME HIZLANDI
Burun estetiği ile ilgili ne gibi gelişmeler olacak?
Burun ameliyatları, kişiye özel ameliyat haline gelmiş durumda. Yani standart ameliyat olarak değil de her buruna farklı teknik gibi... Benim cerrahi tekniğim, burnun doğal yapısını koruma yönündedir. Sadece bir-iki yıllık değil, uzun dönem... Sonuçta hem doğal, hem güzel sonuç elde eden teknik kullanıyorum. Artık yüksek teknoloji kullanımı ile kemikleri kırmadan yeniden şekillendirme şansımız var. Ayrıca deri yönetimi konusunda da yeni yöntemler kullanılarak derinin iyileşmesi kolaylaştırılıyor. Tüm bunları bir araya getirdiğinizde de hem iyi sonuç elde ediyor, hem de hızlı iyileşme sağlanıyor.

HANGİ ÜLKE NASIL BURUN SEVİYOR?
İngilizler ve İngiltere'de yaşayan Türkler kalkık değil, doğal burun istiyor, çok değişiklik istemiyorlar.
Ortadoğu'dan gelen hastaların birçoğu da aslında doğal burun istiyor. Bazıları ise daha küçük, daha kalkık burunlar istiyorlar.
Arap Körfezi'ndeki ülkelerde çok daha fazla küçük minyon burun seviliyor.
Çinliler, burunlarına kemer istiyor.
Pakistanlılar düz burun istiyor.
Hindistanlılar geniş kanatlı burun istiyor.
Benim en çok zorlandığım Afrikalılar... Çok kalın derileri var, çok iş gerektiriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Türklerin burnu yüzüne göre biraz büyük’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN