Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uygulamalı "Mangala" turnuvası başlıyor

Giriş Tarihi: 15.7.2010 16:41 Güncelleme Tarihi: 15.7.2010 16:45

Gençlik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, günümüzde unutulmaya yüz tutmuş, Türklerin oynadığı en eski zeka ve strateji oyunumuz olan "Mangala Oyunu"nu gençlerin beğenisine sunuyor.

Türkiye'nin 81 ilinde yapılan Mangala Turnuvaları sonucunda il birincilerinin katılacağı ve 12-18 Temmuz 2010 tarihleri arasında Taksim Gezi Parkı'nda organize edilen "Dünya Kültürleri ve Gençlerinin Avrupa Kültür Başkenti İstanbul Buluşması" etkinliğinde, 1. HEPiBİZ Mangala Turnuvası Türkiye Finalleri gerçekleşiyor.

Yaklaşık 40 farklı ülke ve ülkemizin çeşitli bölgelerinden gelecek gençlerle renklenecek olan Taksim Meydanı, ilki düzenlenecek olan bu turnuvaya da ev sahipliği yapıyor.

Türklerde 4000 yıllık geçmişe sahip olduğu bilinen "Mangala Oyunu" da bu değerlerden biri olarak kabul ediliyor. Tarihi araştırmalar bu oyunun Sakalar, Hunlar ve Göktürkler döneminde oynandığını gösteriyor.

Çok geniş bir yaş aralığına ve kültürel çeşitliğe hitap eden, kültürümüze ait bu değerli unsur "Mangala Oyunu", 12-18 Temmuz 2010 tarihlerinde Taksim Meydanı'nda uygulamalı şekilde meraklılarına anlatılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uygulamalı "Mangala" turnuvası başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN