Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mars'a tek yönlü bilet!

Giriş Tarihi: 3.11.2010 11:32 Güncelleme Tarihi: 3.11.2010 11:52
NASA tek yön biletiyle Mars'a giderek bir daha dönmeyecek ve insan ırkını yeni gezegende yaşatacak gönüllüler arıyor.

Mars'a gitmek var dönmek yok
NASA, 2030 yılında ilk insanları Mars'a indirmeyi planlıyor. NASA, "Yüzyıl Yıldız Gemisi" isimli projede, daha önce insan ayağı basılmamış Kızıl Gezegen'e koloni kurulabilmesinin yolları araştırılacak. Ancak gönüllü giden astronotların tek yön bileti olacak. Tek yön bileti alan gönüllüler 6 ay sürecek Mars yolculuğunun ardından dünyaya tamamen veda edecek .

Geri dönüş çok maliyetli olacağından, tüm planlar, giden astronotların Mars'ta koloni kurup 'Kızıl Gezegen'de kalmasına göre yapılıyor.101.5 milyon dolar
NASA'nın ana araştırma merkezlerinden Ames'e, proje için 101.5 milyon dolar aktarıldı. Projeye göre, Mars'a giden astronotların dönme maliyeti karşılanamayacağından, gidenler orada kalmak zorunda. NASA Ames Araştırma Merkezi yöneticisi Simon Worden, uzay programlarının artık tamamen dış dünyalara yerleşmek üzerine kurulu olduğunu açıkladı.

Araştırma ekibi, insanların Mars'ın uydularına 2030 yılında yerleşebileceğini ifade etti. Uzmanlar, nükleer yakıt kullanılması durumunda yolculuğun 9 aydan 4 aya kadar ineceği görüşünde.

İşte projenin şimdilik bilinen detayları:
Gönüllü astronotlar, Mars'ın belirlenen noktalarında inşaatlar yaparak, Mars halkının yaşayacağı binalar kuracak.

Bu binaların kurulmasındaki en önemli amaç, Mars'ta yaşayacak olan koloniyi, gezegendeki en büyük güçlük olan kozmik radyasyondan korumak olacak. Bu iş için elbette Dünya'dan çimento ve tuğla götürülmeyecek.

Bilimadamları bu sorunun çözümünü, toz haldeki polietilen ve Mars toprağını birleştirerek tuğla yapmakta buldu.

Mars kolonisinin yaşayacağı yerlerin hazır olmasıyla birlikte 2030 yılında ilk 100 Mars vatandaşı Dünya'dan Mars'a doğru yola çıkacak.

Bu yolcuların 50'si kadın, 50'si erkek olacak. Yaşları 20 ile 40 arasında değişecek. Bu kişiler Mars'ta aileler kurarak yaşamaya başlayacak. Her aileden en az 3 çocuk yapması istenecek.

NASA'nın en çok tartıştığı noktaların başında ise Mars kolonisinin toplumsal yapısı geliyor.

Bilim adamları, Dünya'daki kavga-dövüşü Mars'a da taşımamak için ince eleyip sık dokuyor.

Bu nedenle başlangıç aşamasında, gezegene gidenlerin tamamı Amerikalı ve Fransızlardan oluşacak. Müslümanlar götürülmeyecek çünkü Mars'ta din savaşları çıkması istenmiyor.

Yine aynı amaçla Mars kolonisinde ibadethane de bulunmayacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mars'a tek yönlü bilet!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN