Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Android'li Nokia'lar iddialı geliyor!

İşte Nokia telefonlarda yer verilen en iddialı özellikler...

Giriş Tarihi: 12.1.2016 16:33 Güncelleme Tarihi: 12.1.2016 16:35
Android'li Nokia'lar iddialı geliyor!

Mobil dünyanın en kıdemli isimlerinden olan Nokia, son yıllarda Microsoft çatısı altında geliştirdiği Windows Phone'lu telefonlarla adından sıklıkla söz ettiriyordu. Bir dönemin en çok tercih edilen isimlerinden olan Nokia'nın "Android'i tercih etmediği için düşüş yaşadığını" düşünenler hiç de az değil.

Firmanın kendi işletim sistemli telefonlarını ve Windows Phone'lu ürünlerini bir kenara bırakırsak, Android tarafına yönelik hamleleri de bulunuyor. Ancak uzun süredir beklenen Android'li Nokia'ya henüz kavuşamadığımız söylenebilir. İçinde bulunduğumuz 2016 ise, Nokia'nın büyük dönüşünü gerçekleştireceği yıl olarak anılıyor.

Peki Nokia, Android pazarına girerse ilk etapta hangi konularda iddialı olacaktır?

Şimdiden birçok madde sıralamak mümkün. Örneğin...

Kamera

Nokia, geçmişten günümüze kadar genellikle başarılı kameralarla karşımıza çıktı. Üst seviye Lumia ailesinde yer verdiği Carl Zeiss optikli ve PureView teknolojili kameralarıyla büyük bir kesimin beğenisini kazanmıştı. Yalnızca donanımsal olarak değil, yazılımsal olarak da dikkat çekici çalışmalara imza atan firma, kamera uygulamalarında sunduğu ince ayarlarla da daha profesyonel fotoğrafların çekilebilmesine imkan sunmuştu. Dolayısıyla Nokia'nın kamera tarafında büyük bir avantajı var.

Arayüz

Aramızda Z Launcher Beta'yı kullananlar olabilir. Nokia'nın Android işletim sistemli telefonlar için hazırladığı ve ücretsiz olarak Google Play Store'da sunduğu bu başlatıcı, rahat ve akıcı kullanımıyla teknolojiseverlerin beğenisini kazanmıştı. Zaten Android tarafına yönelik başarılı çalışmaları olan Nokia, kendi Android telefonu için daha fazlasını yapabilir ve en iyi arayüzlerden bir tanesini sunabilir.

Sağlamlık

"En sağlam telefon hangisidir?" diye sorulsa, birçok kişi cevap olarak "Nokia" diyecektir. Yine geçmişten günümüze hazırlanan birçok Nokia modelinin çok sağlam olduğunu, düşme ve darbelere karşı dayanıklı olduğunu biliyoruz. Nokia'nın hafızalarda "kırılgan" değil, "sağlam" telefon olarak yer ettiğini ve bundan sonra da bu düşünceyi korumaya devam edeceğini söyleyebiliriz.

Nokia'nın metal gövdeli ve ince çerçeveli telefonu görünmüş olabilir

Mahmut Saral

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Android'li Nokia'lar iddialı geliyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN