Türkiye'nin en iyi haber sitesi

değil, solucanımsı!

Giriş Tarihi: 18.4.2017 14:20 Güncelleme Tarihi: 18.4.2017 14:20
Solucan değil, solucanımsı!

Yeni bir çalışmada Filipinler koyunda yaşayan istiridyelerin, a benzeyen ve kükürt yiyen akrabaları olduğu keşfedildi. Boyutları yaklaşık olarak 1,5 metre (5 fit) uzunluğunda ve 2 cm genişliğinde olan bu canlıların kabuklu deniz hayvanlarının en uzun üyeleri olduğu belirtiliyor. Daha önce literatürde hiç tanımlanmayan bu canlılar, solucan olmamalarına rağmen “dev gemi solucanı” olarak tanımlanıyor.

SÜLFÜR YİYEN SOLUCANIMSI!

Canlıların incelenmesi Utah Üniversitesi'nde tıbbi kimya profesörü olan Margo Haygood ve meslektaşları tarafından yapıldı. Kereste depolamak için kullanılan bir sığ Filipino inde çamurlu deniz tabanından beş numune aldılar. Toplanan numune canlıları, kabuklarından sıyrılıp parçalamalarına rağmen boyutlarının bu denli büyük olmasının nedeni ilk aşama anlaşılamadı. Sindirim sistemlerinde az miktarda fekal (dışkısal) madde gözlemlendi.

Körfezin altındaki çürüyen bitki örtüsü veya çürüyen hayvan iskeletleri sonucu açığa çıkan hidrojen sülfür tükettikleri tespit edildi. Ancak besleyici bir özelliği bulunmayan hidrojen sülfürü neden tükettikleri henüz belirlenmedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Solucan değil, solucanımsı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN