Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da insanları bekleyen büyük tehlike

'a yıllardır gidilmiyor ve herkes bunun sebebini merak ediyor. Ancak şimdi Ay ile ilgili yeni bir tehlike gün yüzüne çıktı.

Giriş Tarihi: 7.5.2018 16:06 Güncelleme Tarihi: 7.5.2018 16:09
Ay'da insanları bekleyen büyük tehlike

Astronotların Ay'a geri döneceği ve hatta orada kalıcı bir uzay üssü kuracağının konuşulduğu şu günlerde, ABD'nin Stony Brook Üniversitesi'nden bilim adamları, Ay tozu hakkında önemli bilgiler paylaştı. Araştırmalara göre Ay tozuna maruz kalmak ciddi tehlikeler barındırıyor.

Simule edilmiş Ay toprağı ile gerçekleştirilen testlerde, bu toz parçacıkları insan akciğer hücrelerinin %90'ını öldürüyor. Fareler üzerinde gerçekleştirilen deneylerde tozun, nöronlar ve sinir hücrelerini de yok ettiği gözlendi. Ayrıca potansiyel bir kanser riski oluşturduğu da ortaya çıktı.

Habertürk'e göre Dünya'nın aksine Ay'da atmosfer olmadığı için bu uydudaki toprak, milyonlarca yıldır aşırı sıcaklık değişimlerine, kozmik ışın bombardımanına ve mikrometeoitlerin (küçük meteor parçaları) çarpmasına maruz kalıyor. Oksijensiz, susuz ve biyolojik aktivitenin olmadığı ortamda ufacık, aşındıran, kimyasal olarak reaktif, yüksek statik yük taşıyan tozlar haline geliyor. Bu yüzden Ay'daki toprak büyük çoğunlukla toz halinde uydunun yüzeyini kaplıyor ve astronotların kostümüne yapışarak büyük tehlike arz ediyor.

İNSANSIZ UZAY ARACI INSİGHT, MARS YOLCUSU RUS KOZMONOT UZAYDAN AYIN BATIŞINI YAYINLADI

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ay'da insanları bekleyen büyük tehlike
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN