Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Litvanyalı güzel Vilnüs

Baltık ülkesi olmasından çok eski Sovyet Rusya Cumhuriyetlerinden birisi olarak algılarımıza yer edinen Litvanya'nın başkenti Vilnüs'ü görmek için mid summer (Yaz ortası) en uygun zaman dilimi olarak gösteriliyor.

Giriş Tarihi: 3.7.2009 14:29 Son Güncelleme: 9.11.2010 09:53 ABONE OL
Litvanya'ya Türkiye'den direkt uçuş bulunmadığı için Prag üzerinden aktarma yaparak Vilnüs'e ulaşıyoruz. Diğer uçuş alternatifleri ise Riga veya Viyana üzerinden aktarmalı olarak Vilnüs'e uçmak. 2004 yılından beri Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen eski Sovyet dönemine ait izlerle ilk olarak havaalanında karşılaşıyorsunuz.

BAŞKENT VİLNÜS'ÜN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Eski ve küçük olan havaalanı 600 bin nüfusluk Vilnüs'ün ihtiyacını gördüğü için yenileme ihtiyacı duyulmamış olsa gerek. Vilnüs'de Havaalanı'ndan 5 dakikalık bir yolculuktan sonra Vilnüs kent meydanına ulaşılabiliyor.

Yaz Ortası

Litvanya, Letonya ve Estonya'da kutlanan St. John's Day (Aziz John Günü) en büyük festivallerden birisi olarak her yıl en uzun gündüzün ve en kısa gecenin yaşandığı günlerden birisi olan 23 haziran gecesi kutlanmakta. 24 haziran ise bu üç ülkede resmi tatil ilan edilmiş.

Geleneksel kıyafetlerini giyinen Litvan erkek ve kadınlarının başlarına ve boyunlarına astıkları çelenkler ile yaptıkları kutlamalar günümüzde yerini açık hava konserlerine bırakmış durumda. Havanın gece yarısına doğru karardığı ve sabah 4 gibi aydınlandığı bu dönemde Vilnüs'deki mekanlarda yer bulmakta zorlanıyoruz.

2009 Kültür Başkenti Vilnüs

Avusturya'nın Linz kenti ile birlikte 2009 yılı Avrupa Kültür başkenti ilan edilmiş. 2009 yılında 20 Haziranı 21 ine bağlayan gece kültür başkenti etkinlikleri kapsamında uykusuz gece ilan edilmiş. Tüm Vilnüs'ü sabaha kadar sokaklarda görebileceğiniz bir günü birçok litvanyalı da ilk kez yaşadığını itiraf ediyor.

Ellerindeki pastayı yoldan geçenlere ikram ederek dileklerinin gerçekleşeceğine inanan Litvanyalı kızların arabaların önünü kesip pasta ikramında bulunmaları bizler için alışılmadık bir durumdu açıkçası. Vilnüs'de 1500 tarihi bina koruma altına alınmış ve bunlar içinde önemli olanları ışıklandırılmış. Tarihi Old Town'u (eski şehir) turist bilgilendirme ofisinden alacağınız harita ve kitapçık ile yürüyerek gezmek mümkün. Rusya'nın aksine nüfusun çoğunluğunun Katolik olduğu Litvanya'daki en büyük Katolik Katedrali farklı mimarisi ile dikkat çekiyor. 1387 yılında inşasına başlanmış olan katedral her yüzyılda yıkılıp tekrar inşa edilmiş.

Büyük Litvanya Dükü Gediminas'ın yaptırdığı ve kendi adını taşıyan 57 metre yüksekliğindeki Gediminas Kulesi ise Katedralin hemen yanında yer alıyor. Gediminas Kulesinin karşısında dümdüz uzanan Gedimino caddesi Vilnüs'ün en prestijli ve en popüler caddesi olarak gösteriliyor. Bizim Bağdat Caddesine benzeyen Gedimino belli saatlerde araç trafiğine kapatılıyor. Vilnüs'ün ana caddelerinde yürürken kendinizi Avrupa'da hissederken arka sokaklara saptığınızda farklı bir tablo karşınıza çıkıyor. Sovyetler Birliği döneminden kalma bakımsız binalarının ortak özelliği sokağa açılan bir avluya bakan dairelerden oluşması. Benzer tablonun 2010 yılında Kültür Başkenti İstanbul'da da ortaya çıkması bizleri pek şaşırtmayacak artık. Vilnüs'deki yeşil alanların ve parkların çokluğu dikkat çekiyor. En merkezi ve işlek caddelerde bile parkları görmek mümkün. Vilnüs'ü gezerken kafeler dışında parklarda da kısa molalar verebilirsiniz.

Yağmur Ülkesi

Litvanya litvan dilinde yağmur ülkesi anlamına geliyor. Litvanya'da her an yağmur yağabileceğini unutmamak lazım. Vilnüs'de kaldığım 5 gün içinde 3 kez aniden bastıran yağmurlu havaya şahit oldum. Meteoroloji tahminleri güneşli sıcak bir hava olduğunu söylese bile yanınızda bir yağmurluk ya da şemsiye bulundurmanızda fayda var. Yağmurda romantizm yaşamak istiyorsanız bu uyarımı dikkate almayın.

Türkiye Gözde Tatil Cenneti

Vilnüs caddelerinde dolaşırken bilboardlardaki Türkiye reklamları ilgimizi çekti. Kentin bilboardlarının büyük kısmında Litvanyalıları Türkiye'ye davet eden reklamları görmek mümkün. Turizm acentelerinin camlarına astıkları ilanlarda da Türk tatil beldelerinin sayıca üstünlüğünü görmek bizleri mutlu etti. Türk kahvesinin şöhreti Litvanya'ya kadar ulaşmış. Birçok kafenin menüsünde Türk kahvesi normal ve duble seçenekleri ile sunuluyor. Tadı biraz farklı olsa da Litvanya'da kafelerde Türk kahvesi içmenin tadı başka.
Kıbın Litvan Mutfağında

Karay Türklerinin yemeği olarak bildiğimiz kıbın Litvan mutfağının gözdesi olmuş. Başkent Vilnüs'e 25 km uzaklıkta bulunan ve zamanında Karay Türklerinin yaşadığı bölge olan Trakai'de kıbın yiyebileceğiniz onlarca restoran yan yana dizilmiş. Litvanlar özellikle Pazar günü kıbın yemek için Trakai'ye akın ediyorlar. Hamurun içine konulan çiğ et ile birlikte pişirilmesi ile hazırlanan kıbın Türk damak tadına yakın bir lezzet. Bizim kıbının Litvan dilinde Kibinas olması ve seçeneklere domuz eti eklenmesi dışında pek bir farkı yok.

Trakai

Vilnius'ün 25 kilometre batısında yer alan Trakai doğa ve tarihin buluştuğu bir Litvan şehri. Kasaba ile aynı adı taşıyan milli park 1992 yılında kurulmuş. Tarihi Trakai Kalesi gölün ortasında inşa edilmiş. Tarihi kaleye ulaşım köprü üzerinden sağlanıyor. Trakai'de irili ufaklı yaklaşık 200 göl bulunuyor. Karay Türklerine de bir dönem ev sahipliği yapmış olan Trakai tursitlerin Litvanya'daki en popüler uğrak yerlerinden birisi konumunda.

Ulaşım


Türkiye'den Litvanya'ya tarifeli uçuş bulunmuyor. Yaz dönemlerinde Vilnüs ile Antalya arasında direkt uçuşlar bulabilirsiniz, bunun dışında Riga, Prag veya Viyana aktarmalı olarak Vilnüs'e toplam 3,5-4 saatlik bir uçuşla İstanbul'dan uçmak mümkün. Avrupa Birliği üyesi olan Litvanya'ya gitmek için schengen vizesi gerekiyor. Litvanya para birimi olarak Litas'ı kullanıyor, 1 avro yaklaşık 3,45 Litas'a denk geliyor.

Konaklama

Vilnüs'de dünyaca ünlü birçok otel zincirinin otelleri bulunmakta. Bunun dışında konaklama yapabileceğiniz otellerde mevcut. Turist bilgilendirme ofisinden konaklama alternatiflerini öğrenmek mümkün.

Yeme-İçme

Kıbın dışında Litvan mutfağının Türk damak tadına pek yakın olduğunu söyleyemeyiz. Etli yemeklerinde genellikle domuz eti kullanmayı tercih ediyorlar. Vilnüs'de dünya mutfağından farklı lezzetler sunan restoranlar bulmak mümkün. Vilnüs'ün 10 km kadar dışında bulunan Ermeni lokantası hem lezzet hem hizmet kalitesi olarak en beğendiğimiz restoran oldu. Şarap üreten bir ülke olmamasına rağmen Vilnüs'de bir çok şarap evi bulunuyor. İş çıkış saatlerinde tüm mekânlarda yoğunluk yaşanıyor. Yemek yediğimiz birçok restoranda hizmet kalitesi pek tatmin edici bulmasam da fiyatların Türkiye'ye göre uygun olduğunu söylemeliyim. Alışılmış destinasyonların dışına çıkmak isteyenler için Vilnüs güzel bir seçenek olabilir. Hediyelik eşya konusunda fazla bir seçenek bulunmuyor. Turistik eşya satan sokak satıcılarının tezgahlarında Rusların matruşka bebeklerini , Hollandalıların tahta ayakkabılarını görmek sizi şaşırtabilir. Son olarak kuzey ülkesi olan Litvanya'yı yaz aylarında ziyaret etmenizi öneriyorum.

ARKADAŞINA GÖNDER
Litvanyalı güzel Vilnüs
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA