Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da krizi

Tapınağı önündeki tarihi sütunların içindeki ler turizme zarar veriyor.

Giriş Tarihi: 16.3.2013 13:27
Manavgat İlçe Başkanı Ahmet Çakmak, Side'de Tapınağı önündeki tarihi sütunların içindeki küflü demir görüntülerinin Türk turizmine zarar verdiğini söyledi.

Türk turizmin sembolü olan Apollon Tapınağı çevresindeki 2 bin 300 yıllık sütunlar içinden çıkan küflü demirlerin çirkin görüntü oluşturduğunu belirten Çakmak, turistlerin hatıra fotoğrafı çektirdiği tapınak taşlarında restore yapılarak çirkin görüntülerin ortadan kaldırılmaması gerektiğini kaydetti.

Tapınak çevresinde tarihi tapınak sütunları içinde bulunan küflü demirlerin ortadan kaldırılması için Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'e mektup yazdıklarını belirten Çakmak, her yıl 5 milyon turistin ziyaret ettiği tapınağın çevre düzenlemesi temizliğinin Türk turizmine yakışmadığını söyledi.

Çakmak, "Turistlerin Apollon Tapınağı önünde hatıra fotoğraflarında lerin süslemesi Türk turizmi adına üzüntü verici. Tapınak sütunlarındaki kirli paslı demir çıkıntıları 1991 yılından bu yana var. 22 yıldır sütunların korunmasına yönelik bir çalışma yok. 2 bin 300 yıllık tapınağın korunmasına yönelik çalışma yapılması için bakanlığın göreve davet ediyoruz. Bakanlık laf üretme yerine tapınakta çalışma yapmalı. Side destinasyonu, Avrupa'da Apollon Tapınağı ile biliniyor. Tarihi sütun içinden kirli paslı demirlerin çıkması Türk turizmi adına onur kırıcı bir durum." diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Apollon'da paslı demir krizi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN