Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Giriş Tarihi: 26.3.2013 11:59 Güncelleme Tarihi: 26.3.2013 12:31

Pizza, makarna, dondurma, opera. Aklınıza ilk gelen ülke neresi dersek cevabınızın olacağını tahmin ediyoruz. Dünyanın en romantik ülkesinin izlerini ’da sürdük.

'nın evi
Pera'daki tarihi binada İtalyan dilini ve kültürünü yaymak, İtalya ile Türkiye arasında kültürel ilişkileri geliştirmek amacıyla kurulan İtalyan Kültür Merkezi, şehirde İtalya'yı canlı canlı yaşayabileceğiniz yerlerin başında geliyor. Casa d'Italia (İtalya'nın Evi) adıyla bilinen ve 1919 yılına kadar İtalyan Elçiliğini misafir etmiş olan bina, 1823 yılından itibaren Sardenya Krallığı'nın konsolosluğu olarak hizmet vermiş. İtalya'nın birleşmesinden sonra mimar Alessandro Bresci tarafından onarılmış. Onarımlar sonucunda elde edilen görüntü binanın bugünkü halinin neredeyse aynısını yansıtıyor. İtalyan Büyükelçiği olarak da kullanılan tarihi bina 1951 yılından itibaren İtalyan Kültür Merkezi'nin binası olarak hizmet veriyor.Casa d'Italia binasında yer alan art-deco stilini halen koruyan tiyatro salonu sizi binanın ilk yıllarına götürüyor. Herkese açık konferans,seminer ve konserlerin düzenlendiği merkezde İtalyanca dil kursu da veriliyor.

İtalyan Kültür Merkezi'nde bu ay
6 Şubat'ta, Venedik Sarayı'nda yuvarlak masada mimar Giulio Mongeri anlatılacak. 8 Şubat'ta ise Venedik karnaval maskelerinin yapılışı hakkında İtalyan Kültür Merkezi'nde bir workshop düzenleniyor. 21 Şubat tarihinde Maestro Antonio Pirolli yönetiminde İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Kültür Üniversitesi'nde bir konser veriyor. 25 Şubat tarihinde, "Commedia dell'Arte" konulu konferansa İtalyan Kültür Merkezi'nde katılabilirsiniz.

İstanbul'da iz bırakan İtalyan mimar: Edoardo De Nari
Osmanlı döneminin sonu ve Cumhuriyet'in ilk çeyreğinde faaliyet göstermiş olan İtalyan mimar Edoardo De Nari'yi daha yakından tanımak isterseniz; Büke Uras'ın De Nari arşivinden ve farklı koleksiyonlardan hazırlanan sergiyi gezmenizi öneririz. 1895'ten 1954 yılına kadar İstanbul'da yaşamış olan mimarın arşivi üzerinden 20. yüzyılın ilk yarısı İstanbul'u yaşamak isteyenler için adres; Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü. Sergi 20 Nisan'a kadar devam edecek. Eduardo de Nari'nin İstanbul'a kazandırdığı en önemli eseri İtalyan neogotik üslubunda inşa edilen Saint Antuan Kilisesi. Nari ve Giulio Mongeri tarafından tasarlanan kilise, İstiklal Caddesi üzerinde Galatasaray'dan Tünel'e doğru giderken sol tarafta bulunuyor. Kilisenin içine adım attığınızda yüzyıllar öncesinin mistik havasına dönüş yapıyorsunuz..

Opera
İtalyan operası deyince akla gelen ilk isim olan Giuseppe Verdi'nin
doğumunun 200. yılı tüm dünyada bu yıl kutlanıyor. Eserleri en çok sahnelenen opera
bestecilerinden Verdi'nin en bilinen eserleri; Nabucco, Aida ve La Traviata. İstanbul
Devlet ve Opera Balesi'nin web sayfasına göz atın ve İtalyan operalarını takip edin.

ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'daki İtalya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN