Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karadeniz'deki ilk insan yerleşkesi turizme kazandırılıyor

'un Tekkeköy İlçesinde bulunan ve Karadeniz'deki ilk insan yerleşkesi olan 'nın dünya mirasına kazandırılma çalışmalarında sona yaklaşılıyor.

Giriş Tarihi: 27.4.2013 10:26
Samsun'un Tekkeköy ilçesinde bulunan ve Karadeniz'deki ilk insan yerleşkesi olan Tekkeköy Mağaraları'nın dünya mirasına kazandırılma çalışmalarında sona yaklaşılıyor.

Tekkeköy sınırları içersinde yer alan Samsun'a 14 kilometre, Tekkeköy ilçe merkezine 1 kilometre uzaklıkta olan Tekkeköy Mağaraları'nda Paleolitik ve Kalkolitik döneme ait yerleşim yerleri bulunuyor.

1941 yılında Prof. Dr. Kılıç Kökten, Tahsin Özgüç ve Nimet Özgüç'ten oluşan bir heyet tarafından yapılan kazılar ve araştırmalar sonucunda Paleolitik Çağ, Mezolitik Çağ ve Tunç Çağı'na ait buluntuların olduğu tespit edildi. Karadeniz'deki ilk insan yerleşkesi olan ve M.Ö. 10 bin ile 50 bin yıllarına ait olduğu tahmin edilen 360 bin metrekare alandaki Tekkeköy Mağaraları'ndaki, Rumlardan kalma tarihi 3 evin restorasyon çalışmalarının tamamlanması ve bu evlerin müze ve mescit olarak hizmeti sunulması için çalışmalar sürüyor.

Tekkeköy Mağaraları'nda yoğun bir çalışmanın olduğunu belirten Tekkeköy Belediye Başkanı Hayati Tekin, 'Mevsimin yaza doğru yaklaşması sebebiyle yani insanların piknik alanlarına doğru akın edeceğini düşünerek, şu anda yoğun bir şekilde Tekkeköy Mağaraları'nın piknik alanlarını tamamlamaya çalışıyoruz. Diğer tarihi mekanlarında ihalesi devam ediyor. Mağaraların şu anda animasyonlarını hazırlıyoruz. Bahçe heykellerini yaptırdık. Mağaralarımız yaklaşık olarak 3 ayda tamamlanmış olur. 360 bin metrekare alanı kapsayan alanın şuanda 96 bin metrekaresini hizmete soktuk. Bundan sonraki süreçte halkımıza ve ülkemize güzel bir hizmet sunup, Tekkeköy Mağaraları'nı dünya mirası olarak tüm insanlığa kazandırmış olacağız' dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karadeniz'deki ilk insan yerleşkesi turizme kazandırılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN