Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'e ikinci 5 yıldızlı termal otel

Giriş Tarihi: 8.7.2013 09:49 Güncelleme Tarihi: 8.7.2013 11:11

Otel yeri için açılan ihaleyi 5 firmadan Asya Termal Otel'in işletmecisi li işadamı en fazla teklifi vererek kazandı.

'de merkezdeki tek 5 yıldızlı termal otele ikincisi eklenecek. Asya Termal Otelin işletmecisi 'un girdiği ihaleyi kazanarak en az 5 yıldızlı ikinci bir otel yapmaya hazırlandığı bildirildi. İkinci otel de İzmir yolu üzerindeki Asya Termal Otel'in hemen karşısına yapılacak.
Pamukçu Belediye Başkanı İsmail Çoban'ın verdiği bilgiye göre, uzun yıllardır hazine ve belediyenin elini kolunu bağlayan, 'belediye tercihli tesis alanları' ibaresi mahkeme tarafından kaldırıldı.

Böylece Pamukçu beldesi civarı turizm yatırımlarına açılmış olurken, bu kararın bölgeyi cazibe merkezi haline getirdiği bildirildi. Balıkesir'de 5 yıldızlı otel yapılması için yer tartışmaları sürerken, hayırsever İşadamı turizmci Ömer Kurşun, termal cenneti Pamukçu'da ikinci bir 5 yıldızlı oteli kazandırmak için kolları sıvadı. Otel yeri için açılan ihaleyi katılan 5 şirketten biri olan Ömer Kurşun, 2 milyon 500 bin lira ile açılan ihaleyi 5 milyon 80 bin lira teklif vererek kazandı. Ömer Kurşun'un kiracısı olduğu Pamukçu'daki Asya Termal'in yanında yer alan 40 dönümlük araziye ikinci lüks oteli kurmak için proje hazırlıklarına başladığı belirtildi. İşadamı Kurşun'un ihale bedelini geçen hafta ödediği ve tapu işlemlerinin bitmesiyle hayalindeki oteli yapmak için gün saydığı kaydedildi.

Balıkesir İl Özel İdaresi'nin öncülüğünde 1990 yılında kurulan 231 ortaklı BAL-PAŞ Şirketi'nin Pamukçu Beldesi'nde yaptırdığı Balıkesir'in ilk ve tek 5 yıldızlı oteli Asya Pamukçu Termal'i işleten Kurşun, İzmir yolu 15. kilometredeki turistik otelin karşısında 25 bin metre karesi Pamukçu Belediyesi'ne ait toplam 40 bin metrekarelik araziyi satın aldı. Ünlü işadamının aynı bölgede daha önce satın aldığı 14 bin metre karelik alanda devre mülk hazırlıklarının da sürdüğü bildirildi.

18 YILLIK HUKUK MÜCADELESİNİ BELEDİYE KAZANDI
Balıkesir'in adeta termal cenneti olan Pamukçu'da yatırımların önüne kestiği ifade edilen 'belediye tercihli tesis alanları' ibaresinin kalkmasıyla ilgili tam 18 yıl süren hukuk mücadelesi belediyenin ve hazinenin zaferi ile sonuçlandı. Beldenin turizm yatırımlarına açılması ile; Osmanlı döneminden kalma Fatih Sultan Mehmet'in damadı Zağnos Paşa tarafından yaptırılan içinde iki tarihi hamamın bulunduğu belediyeye ait Pamukçu Sedefne Kaplıca ve otelleri sağlık turizminin merkezi haline geldi.

Belediyenin mücavir alanındaki araziyle alakalı Milli Emlak ile Belediye arasındaki sorunu çözmek için dönemin Valisi Yılmaz Arslan Pamukçu Belediye Başkanı İsmail Çoban'ın yardım istemesi üzerine imar sorunun çözümü için talimat verip komisyon oluşturdu. Yaklaşık 3 yıl süren çalışma sonunda 25 bin metre karesi Pamukçu Belediyesine ait toplam 40 bin metre karelik alan ortaya çıkarılıp ihalesine karar verilmişti. Balıkesir ikinci 5 yıldızlı termal otelin yapılmasıyla sağlık turizminde diğer yatırımların da açılmasıyla cazibesini artıracak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balıkesir'e ikinci 5 yıldızlı termal otel
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN