Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de sokak şarkıcıları sınava tabi tutulacak

New York, Paris, Londra, Barcelona gibi turizm ve sanatsal yönleri ağırlıktaki kentlerde sokak şarkıcılarına getirilen ısıtlamaların bir yenisi İspanya'nın başkenti 'de başlatılacak.

Giriş Tarihi: 31.8.2013 10:21
Belediyesi, aldığı kararla sokak şarkıcılarını gelecek ekim ayından itibaren müzik sınavına tabi tutacağını açıklarken, sadece bu sınavı geçen müzisyenlere sokakta müzik yapma hakkı tanınacağını duyurdu.

''Uygunluk sınavı'' adı altında yapılacak müzik sınavlarını geçen sokak şarkıcılarına 5 yıla kadar uzatma olasılığı bulunan birer yıllık sertifikalar verilecek. Özel Akustik Koruma Bölgesi olarak belirlenen Madrid'in merkezindeki tarihi ve turistik sokaklarda müzik yapan kişiler, bedava temin edebilecekleri bu sertifakalar olmadan artık sokakta müzik yapamayacak. Sertifikasız sokak şarkıcılarına ise ceza kesilecek. Sertifika almak isteyen sokak şarkıcıları, özgeçmişlerini yazarak belediyeye başvururken, belediyenin müzik ve müzeler müdürlüklerinde görev yapan teknik jüri huzurunda ''uygunluk sınavından'' geçecek.

Madrid Belediyesinde söz konusu yeni projenin sorumlusu David Erguido, ''Hiçbir yasak getirmek ya da birilerini yok etmek gibi bir şey söz konusu değil. Turistik sokaklarımız, kentimizin en önemli imajı ama gürültüyü engellemek gerek. Madridlilerin dinlenme zamanlarında her türlü müzik armonisi, uygun ses yükseliğinde çalınabilir ancak müzik yapılacaksa bu gerçek bir müzik olmalıdır'' dedi.

Bu arada ekonomik krizin etkisiyle başkent Madrid'in meydanlarında ve metrolarında ellerinde herhangi bir enstrümanla müzik yapmaya çalışan insanlara son yıllarda çok daha fazla rastlanırken, bunların büyük çoğunluğunu göçmenler oluşturuyor. Madrid'in merkezinde keman çalan bir Romanya vatandaşı, belediyenin aldığı kararla ilgili AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, ''Yeni kural hakkında çok fazla şey bilmiyoruz. Benim müzisyenliğimi kim değerlendirecek, kriterler ne, bunun amacı ne? bilmiyoruz. Fakat bizim işimizi zorlaştıracağı kesin'' şeklinde konuştu. Sokak şarkıcılarının kimseyi rahatsız etmediğinin altını çizen kemancı, ''İspanya'ya dair umutlarım her geçen gün bir bir sonlanmakta'' diyerek, ümitsizliğini dile getirdi.

Öte yandan sokak şarkıcılarına ilişkin belediyeler tarafından getirilen kısıtlamalar İspanya'nın Barcelona, Bilbao ve Santiago de Compsotela
kentlerinde de farklı şekillerde uygulanıyor. Dünyada sokak şarkıcılarının en yoğunlukta olduğu Paris, Londra ve New York gibi kentlerde çok daha önceden alınmış, her birinin kendine özgü kuralları var. Paris metrosunda müzik yapmak için her yıl bini aşkın sokak şarkıcısı bir sınava tabi tutulurken, bunlardan sadece 350 kadarına ve 16 avroluk vergi karşılığında yıllık sertifika veriliyor.

Sokak şarkıcılarının doğduğu yerlerden olan, günde 5 milyondan fazla kişinin seyahat ettiği 24 metro hattı ve 465 istasyonu bulunan New York'da ise 1987 yılında yasallaşan bir uygulama ile sokak şarkıcılarına sadece 25 kamusal alanda vardiyalı olarak müzik yapma imkanı veriliyor. New York sokaklarında çalgı çalmak isteyen müzisyenler, ellerindeki çalışma izinleriyle ilk başvuruyu yaptıktan sonra geniş bir jüri karşısında sınavdan geçiriliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Madrid'de sokak şarkıcıları sınava tabi tutulacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN