Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nden çıkarılanlar fotoğraflarla sergilendi

Giriş Tarihi: 5.9.2013 15:59

'ta 'nden çıkan buluntuların fotoğraflarından oluşan sergi, vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.

Kazım çalışmaları devam eden 'nden çıkarılan buluntuların fotoğrafları tarihi Taşhan'da sergilendi. ODTÜ Mimarlık Fakültesi Yerleşik Arkeolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Komana Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Burcu Erciyas, sergide yaptığı konuşmada, 2004 yılından bu yana devam eden Komana Antik Kenti'nde yapılan araştırmalar ve kazılarda çıkarılan eserlerin fotoğraflarının bir araya getirilerek sergi açtıklarını söyledi.

Antik kentte bu güne kadar yapılan araştırmalar sonucunda çıkarılan buluntuları halkıyla paylaşmak için sergiyi açtıklarını ifade eden Erciyas, "Aslında bugüne kadar çok farklı dönemlere ait birçok eser ortaya çıkardık. Komana'nın, Osmanlı döneminden Helenistik döneme kadar uzanan bir geçmişi var. Bu sene ortaya çıkardığımız Bizans dönemine ait kiliseyle de birçok kiliseye ait taçlar, bronz eserler, kandil parçaları ele geçirdik." diye konuştu.

Erciyas, önemli bulgular elde etmeye başladıkları kazılarla ilgili Tokat halkını bilinçlendirmek amaçlı olarak sergi düzenlediklerini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Komana Antik Kenti'nden çıkarılanlar fotoğraflarla sergilendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN