Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, nehir turizminden de kazanacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Gaziantep'te en kısa zamanda nehir turizminin yapıldığı bir projeyi hayata geçirmek istediklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 1.10.2013 10:16
Asım Güzelbey katıldığı bir radyo programında değişen ve gelişen 'in projelerini anlattı. Fırat Nehri üzerinde Tuna Nehri'ne benzer bir projeyi hayata geçirmek için çalıştıklarını belirten Güzelbey, artık Gaziantep'e gelen insanların kentin dokusunu, tarihini veya müzelerini gezmeyeceklerini hemen 30 km uzaklıktaki Fırat Nehri'nde gemilerle nehir turizminden de yararlanacaklarını kaydetti.

İnsanların bir taraftan Rum Kale'yi, diğer taraftan Erenköy, Aşağı Çardak, Yukarı Çardak ve Samsat'ı görme imkanları olacağını vurgulayan Güzelbey, öbür taraftan da Nemrut'a gidileceğini belirtti. Bu durumda Gaziantep'in yanı sıra Şanlıurfa ve Adıyaman'ın da nehir turizminden yararlanacağına dikkat çeken Güzelbey, bu projenin üç kenti ilgilendirdiğini ifade etti. Güzelbey, "Gaziantep'in hemen yanı başında ilk insanlığın yaşandığı Dülük Antik Kenti'nin turizme açılması ile Gaziantep'in turizminde önemli bir gelişme olacak. Şuanda Dülük Antik Kenti'ndeki çalışmaların devam ediyor. Ancak hemen yanı başındaki Dülük Köyü'nün turizme açılmasıyla insanların buraya gelecek ve ekonomik anlamda önemli katkı sağlanacak." dedi.

Gaziantep'in son dönemlerde turizm sektöründe önemli bir hamle yaptığını ve turizmden daha fazla pay alan bir kent olacağını dile getiren Güzelbey, bu durumda insanların yaşam standartlarının yükseleceğini bildirdi. Gaziantep denilince bundan 10 yıl önce insanların aklına fıstık, lahmacun, baklava ve kebap geldiğini ifade eden Güzelbey, "Kentin geçmişine baktığınız zaman 5 bin 600 yıllık bir zamanı görüyoruz. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Hititler, Romalılar, Selçuklular, Osmanlılar ve Türkiye Cumhuriyeti. Bu medeniyetlerin hepsinden birer kalıntıları olmuş. MÖ 2 bin 500'lü yıllara gittiğimiz zaman Hititlerin bıraktığı Karkamış ve Yesemek bugün dimdik ayakta duruyor. 2012 yılında bu iki tarihi mekan UNESCO Dünya Kültür Mirası Aday Listesi'ne girdi. Yani artık Gaziantep lahmacun ve kebap ile tanınmıyor. Tarih ve kültürü ile de dünyada adından söz ettiriyor." diye konuştu.

Güzelbey, Gaziantep'in son 10 yıl içinde tarih ve kültürün yanında, kentleşme, sosyal yaşam, alt ve üst yapıda büyük bir değişim gösterdiğini kaydetti. Güzelbey, Gaziantep'in bir yandan tarih ve kültürüne sahip çıktığını, diğer yandanda modernleşen bir yapıya büründüğünü, bunu da ileri ki yıllarda daha hızlı bir şekilde yapacağını sözlerine ekledi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep, nehir turizminden de kazanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN