Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Safranbolu'ya gelen turist sayısı arttı

Giriş Tarihi: 25.10.2013 11:40

Tarihi evleriyle ünlü Karabük'ün Safranbolu ilçesinde yılın ilk 8 ayında gelen turist sayısı, geçen yıla göre yüzde 8 arttı.

UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'nde bulunan tarihi evleriyle ünlü Karabük'ün Safranbolu ilçesine ilk 8 ayda gelen turst sayısı, geçen yıla göre yüzde 8 arttı.

Karabük Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, 18, 19. ve, 20. yüzyıllarda inşa edilen ve aslı bozulmadan korunan Safranbolu konakları, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldi.

Osmanlı döneminden kalma han, hamam, cami, çeşme ve köprülerin doyumsuz manzaralar oluşturduğu Safranbolu'ya, yılın 8 ayında 166 bin 649 turist geldi. İlçeye geçen yılın ilk 8 ayında ise 155 bin 70 yerli ve yabancı turist gelmişti.

Turist sayısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8'lik artışın yaşandığı ilçede, konaklama yapan turistlerin yanında ayrıca günübirlik gelen
ziyaretçilerin de yaklaşık 500 bin olduğu bildirildi.

Karabük Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, yaptığı açıklamada turist sayısında artış yaşandığı için mutlu olduklarını belirterek, master planı dahilinde yurt içi ve yurt dışında tanıtım çalışmalarının hızla sürdüğünü kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Safranbolu'ya gelen turist sayısı arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN