Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gazze'de bulunan antik Apollon heykeli

Gazze'deki Filistin hükümeti, Antik Apollon bronz heykelini Louvre Müzesi'ne kiralamak üzere yetkililerle görüşüyor.

Giriş Tarihi: 19.2.2014 11:31
Gazze'deki Filistin hükümetinin, antik Apollon bronz heykelini Fransa'nın başkenti Paris'teki Louvre Müzesi'ne kiralamak niyetinde olduğu belirtildi.

Turizm ve Tarihi Eserler Bakan Vekili Muhammed Hılle AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık bir hafta önce Gazzeli balıkçılar tarafından bulunan antik Apollon heykelinin kiralanması çerçevesinde görüşmelerin devam ettiğini belirterek, "Heykelin Louvre Müzesi'ne kiralanması için Filistinli bir aracının vasıtasıyla Fransız yetkililerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz" dedi.

Hılle, heykelin kirama ücreti hakkında ise "Herşeyin bir zamanı var, zamanı gelince konuşulur" ifadesini kullandı.

Antik Apollon heykelinin nerede olduğu hakkında bilgi vermeyen Hılle, heykelin hükümetin gözetiminde olduğunu söylemekle yetindi.

Hılle, Apollon heykelinin kendileri için "kıymetli bir hazine" olduğunu kaydederek, "Heykelin kiralanması için Avrupalılarla görüşmemiz gerekiyor. Bu heykel, 7 seneden fazladır İsrail'in bölgede uyguladığı ambargonun kalkması için Gazze için bir kapı açabilir" dedi.

Heykelin, Gazze'nin Akdeniz kıyısındaki Deyr el-Belih kentinde balıkçıların ağına takıldığını hatırlatan Hılle, "Balıkçılar, yaklaşık 2 bin yaşında olduğu tahmin edilen heykeli, denizde bulduklarını iddia ediyor. Ancak karada bulunmuş olabilme ihtimalini de gözardı etmiyoruz" diye konuştu.

Muhammed Hılle'nin açıklama sırasında zikrettiği aracının Gazze'deki Müze Oteli'nin sahibi işadamı Cevdet el-Hudari olduğu ileri sürülüyor.

Dünyanın en kapsamlı müzelerinden Louvre, Leonardo Da Vinci'nin ünlü Mona Lisa'sı başta olmak üzere bünyesinde pek çok esere ev sahipliği yapıyor.
Turizm twitter
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazze'de bulunan antik Apollon heykeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN