Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bozkırın ortasına Miro geldi

Avrupa Konseyi'nin yılın müzesi seçtiği Bayburt'taki Baksı Müzesi, ödülün sembolü olan Miro'ya ait heykeli 23 sanatçının eserlerinden oluşan 'Miro'ya Açılan Heykelli Yol' sergisiyle karşıladı

Giriş Tarihi: 18.6.2014
Bayburt'a 45 kilometre uzaklıktaki eski adıyla Baksı, yeni adıyla Bayraktar köyündeyiz. Önümüzde uçsuz bucaksız bir bozkır uzanıyor. Sessizliği bozan tek şey aşağıda akan Çoruh Nehri'nin coşkun suları. Doğu Karadeniz'in bu ulaşılması güç noktasında olmamızın sebebi sanatçı Prof. Dr. Hüsamettin Koçan'ın akıl almaz gayretlerle hayata geçirdiği Baksı Müzesi'nde açılan yeni sergi. Serginin vesilesiyse müzenin nisan ayında aldığı 2014 Avrupa Konseyi Müze Ödülü. Bu ödülün sembolü olan büyük Katalan sanatçı Joan Miro'ya ait 'Femme aux Beaux Seins' (Güzel Göğüslü Kadın) isimli heykel bir yıllığına Baksı Müzesi'ne emanet edilince Koçan ödülü alıp müzeye getirmekten çok daha fazlasını yaptı ve sanatçı dostlarının da desteğiyle 'Miro'ya Açılan Heykelli Yol' adında bir sergi hazırladı. Cumartesi gününden bu yana ziyaretçilerini ağırlayan serginin küratörlüğünü Emre Zeytinoğlu ile Nilüfer Ergin üstleniyor. Sergi Nisan 2015'e kadar açık kalacak. Hüsamettin Koçan'ın sergideki heykeli 'Gitmek mi, Kalmak mı?' adını taşıyor. Çocukluğu boyunca müzenin kurulduğu köyde babasını beklediğini söyleyen Koçan eserle ilgili şöyle konuşuyor: "Katmanlaşarak, biriktirerek yaşıyoruz. Babasını bekleyen bir çocuktum ben. Bu heykel bu fikirden esinleniyor. Ölmeden iki ay önce de buraya gelmek istedi. Şimdi karşıdaki tepede yatıyorlar annemle. Tam da bu sebeple, müze bulunduğu yerde zaten." Halkın müzeye ilgisi hepimizi şaşırtıyor ama asıl ilginci sergiyi gezerken karşımıza çıkan bir Alman çift. Günter ve Karin Netta, Merien Turkei adlı bir dergide müzenin haberini gördükten sonra merak edip sırf burayı görmek için Bayburt'a gelmişler. Koçan'la tanışıp, dergideki fotoğrafı gördükten sonra merak içinde sergiyi geziyorlar.

23 SANATÇININ ESERİ SERGİDE
Başrolünde Miro'nun heykelciği bulunan sergide 23 heykel sanatçısının işleri var. Teoman Germaner, Altan Gürman, Burçak Bingöl, Candeğer Furtun, Erdal Duman, Esra Sağlık, Ferit Özşen, Günnur Özsoy, Hüsamettin Koçan, Kemal Tufan, Koray Ariş, Meriç Hızal, Mike Berg, Osman Dinç, Rahmi Aksungur, Remzi Savaş, Sabrina Fresko, Seçkin Pirim, Seyhun Topuz, Serkan Demir, Tansel Çeber, Tuğrul Selçuk, Yunus Tonkuş'un heykelleri bu etkileyici yapıda sanatseverlerle buluşuyor.

KÖYDEKİ ÇAĞDAŞ SANAT MABEDİ
Baksı Müzesi, Bayburt'un Bayraktar (Baksı) köyünde 2010'da kuruldu. Ressam ve akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan uzun yıllar kendi köyüne bir müze kurmayı hayal etti. Proje başta sanatçılar olmak üzere çok sayıda gönüllünün katkısıyla yıllar içinde gerçek bir toplumsal projeye dönüştü ve 10 yıllık zorlu bir serüvenin sonunda tamamlandı. Çağdaş sanat ile geleneksel el sanatlarını aynı çatı altında barındıran, atölyelerinde yöre insanına eğitim ve iş imkânı sağlanan Baksı Müzesi farklı mimarisiyle dikkat çekiyor. Müze'nin elden geçirilen konukevi de 44 kişilik bir kapasiteye sahip. Sanatla buluşmak ya da hayatın koşuşturmacasından uzaklaşmak isteyenlere ideal bir ortam sunuyor.

AVRUPA'NIN EN İYİ MÜZESİ
1977'den beri Avrupa Parlamenterler Meclisi her yıl bir müzeye ödül veriyor. Katalan sanatçı Joan Miro'ya ait Güzel Göğüslü Kadın isimli heykel ödülün sembolü. Eser bir yıllığına Baksı Müzesi'ne emanet.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bozkırın ortasına Miro geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN