En sadık miçolar

Evcil hayvanlar, deniz yaşamına o kadar iyi uyum gösteriyor ki heykeli dikilen bir denizci kedi bile var. İsteyen evcil hayvan dostu charter firmasından tekne kiralayabiliyor

Giriş Tarihi: 20.8.2014
Beslediği evcil hayvanla birlikte dolaşan denizcilerin sayısı, tahmin edildiğinden fazladır. Ünlü denizcimiz Sadun Boro dünya turu yaparken, kamuoyu Sadun-Oda Boro çifti kadar onların kedisi Miço'yu da tanımış, maceralarını takip etmişti. Nitekim Kalamış'ta yapılan Oda-Sadun Boro anıtında Miço da yerini aldı. Ancak bazen evcil hayvanlar bırakın tekneyi, otele, pansiyona ya da tatil köyüne bile kabul edilmiyor. Bütün kıyı şeridini düşünürseniz, bu en masum dostunuzu yanınızda kabul edecek otel sayısı, muhtemelen iki elin parmağını geçmez. Eğer kendi tekneniz varsa işiniz kolay. Yoksa, bunun da çözümü var. Sayıları az da olsa bazı evcil hayvan dostu charter firmalarından tekne kiralayabilirsiniz. Yalnız kiralamak için bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Çok büyük köpeklerin teknelere kabul edilmesi biraz daha zor. Köpeğin tuvalet eğitiminin olması ve ihtiyacının karada giderilmesinin sağlanmasına dikkat çekiliyor. Kedi ve köpekler doğaları gereği tırnaklarıyla mobilyalara zarar verebiliyor. Bunun için charter firması, köpeklerin tırnaklarının kesilmiş olmasını istiyor. Ayrıca fazla tüy dökülmesinin önüne geçmek için önceden tıraş edilmesi öneriliyor. Bir de tabii köpeğin sürekli gözetim altında tutulması tavsiye ediliyor. Bunların yanında herhangi bir riskli durumun önüne geçmek için güvenlik önlemlerine de dikkat edilmesi gerekiyor.

GÜNEŞ YANIĞINDAN KORUYUN
Teknede köpeğinizi bekleyen ikinci büyük tehlike, güneş çarpması ve yanıkları. Bu pek bilinmeyen bir gerçek ancak köpeklerde de güneş yanığı meydana gelebilir ve cilt kanserine yol açabilir. Özellikle kısa tüylü ve açık renkli köpekler, güneş ışınlarından daha çok etkilenir. O yüzden mutlaka onlara da koruyucu krem sürülmesi gerekir. En az 15 koruma faktörlü krem sürülmesini öneren uzmanlar var, ancak siz yine de doğru bilgi için veterinerinize sorun. Unutmayın köpekleri de güneş çarpar ve kalp krizi geçirebilir. Güneş çarpmasından korumak için de teknede köpeğiniz için gölge ve serin bir alan yaratın, kabından suyunu eksik etmeyin. Köpekler insanlar gibi terlemez ancak nefes alıp verirken çok sıvı kaybeder. Özellikle çok sıcak havada soluk alıp vermek, köpekler için serinlemenin bir yoludur. O yüzden bol bol su içmesi gerekir. Köpeğinizin denize girmesi ve rahatlıkla girip çıkabilmesi için teknenin kıçına takılan özel rampa kullanabilirsiniz.

KÖPEKLERİ DE DENİZ TUTAR
Veteriner Rauf Tünay, evcil hayvanınızın hareketlerinde yönünü şaşırma, yalpalayarak yürüme gibi tuhaflık görüyorsanız bunun, deniz tuttuğu anlamına geldiğini söylüyor. Bu durumda fazla salyası olur, sonra da kusma gelir. Önceden ilaç verebilirsiniz. İlacı vermekte geç kaldıysanız ve kustuysa, iyileşmesi için bir süreliğine midesinin boş bırakılması gerekiyor. Karaya çıktıktan sonra azar azar yemek verin.

ONLARA DA CAN YELEĞİ GİYDİRİN
Köpeklerin hepsi doğuştan yüzücüdür. Ancak bu, teknede güvenlik önlemi almanızın gerekli olmadığı anlamına gelmez. Her ne kadar iyi yüzücü de olsalar dalgalı bir denizde tıpkı insanlar gibi bir köpek de kendini kurtaramaz. Üzerine bir de yorgunluk binince bir süre sonra suyun dibine doğru çekilmesi işten bile değildir. O nedenle köpeğe de özellikle sert havalarda can yeleği giydirilmesi şart.

TEKNEYE NASIL ALIŞACAKLAR?
Kediyi kutusunda tekneye getirin ve doğrudan içeriye bırakın. Tekneyi keşfetmesine izin verin. Kediler küçücük bir alana girebilir ve hatta orada sıkışabilir. Bir kediyi takip etmenin en pratik yolu, boynuna bir çıngırak asılması. Kediler de güneşten etkilenir, koruyucu krem sürün. Eğer mümkünse, kumunu tekneye getirin. Ancak yer yoksa bir parça yapay çimeni tuvalet kumu gibi kullanabilirsiniz.

CARMEN HEP YANIMIZDA
Köpeğinin otellere kabul edilmemesi üzerine ondan vazgeçmek istemeyen Ahmet Artemiz, çareyi Amatör Denizci Belgesi alarak tekne kiralamakta bulmuş. Altı yıldır tekne kiralayarak köpeği Carmen'le tatil yapan Artemiz, deneyimini şöyle anlatıyor: "Carmen 14 yaşında. Uçakla yaptığımız yurtdışı geziler hariç, her yere götürüyoruz. 2008'den bu yana 39-50 feet arası kiraladığımız yelkenlilerde Carmen'le tatil yapıyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En sadık miçolar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN