Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu adalar çok başka sessiz, bakir ve asude

Malumunuz Yunan adaları neredeyse Türklerin ikinci adresi oldu, görmeyen kalmadı. Ama popüler olmayan, hâlâ bakir kalan, meraklısının bildiği sessiz ve asude adalar da mevcut

Giriş Tarihi: 27.8.2014
Yakın zamana kadar Yunanistan bizim için 'karşıdaki ışıklar'dan başka bir şey değildi. Ancak hem siyasi yumuşama, hem Yunanistan'ın girdiği ekonomik kriz arayı yumuşattı, hem de artan amatör denizci ve tekne sayısı özellikle bizim sahillerimize yakın adaları komşu kapısı yaptı. Böyle olunca da Midilli, Sakız, Kos, Simi, Kalimnos ve hatta Rodos Türk turistten geçilmez oldu, buralarla ilgili bilinmeyen bir şey de kalmadı. Oysa doğal güzellik açısından bizim sahillerin eline su dökemez olsa da Yunan adaları arasında hâlâ çok bakir, görülmeye değer yerler var, buraları 'uzaktaki ışıklar' diye nitelendirebiliriz. Özellikle sessiz, sakin, asude yerleri amatör denizcilerimiz çoktan keşfettiler bile. Özellikle de yelkenci dostum İsmail Şandan neredeyse adım atmadık yer bırakmadı. Bunlardan birkaçını size anlatırken hem onun fotoğraflarını kullanacağım, hem de özel ipuçlarını vereceğim. Bu hafta Yunanistan anakarasına çok yakın olan Argo- Saron adalarına gideceğiz.

Hidra (Hydra)

YÜKLERİ EŞEK VE KATIRLAR TAŞIYOR

Öyle bir yerleşim merkezi düşleyin ki, motor gürültüsü olmasın, burası işte öyle bir yer... Bisiklete bile rastlamak şans işi... Aslında burası tam bir balıkçı mekanıymış. Çoğunluğunu Ortodoks Arnavutlar oluşturuyor. Ayrıca taş ocakları var. Dışarıdan gelip yerleşenler 1800'lü yıllara uygun eski evleri restore etmiş. Standart yükselmiş ama hâlâ yükleri eşek ve katırlar taşıyor. Feribotun dışında adalar ve anakara arasında deniz taksileri çalışıyor. Taş işlemelerinin ön plana çıktığı zengin kişilerin sahip olduğu malikanelerle birlikte Hidra'nın gerçekten göz kamaştıran bir atmosferi var.

Poros

YATÇILARIN UĞRAK YERİ

Saron adalarından Poros, o civardakilerin en güzellerinden biri. Adını anakaradan adayı ayıran 200 metrelik kanaldan alan Poros, aslında Kalavria ve Sfairia isimli, birbirlerine köprüyle bağlı iki adadan oluşuyor. Asıl yerleşim küçük ada Sfairia'da yani Poros kasabasında. Market, hediyelik eşya satan dükkanlar, taverna ve barlar kıyı etrafına sıralanmış. Korint Kanalı'na çok yakın olduğu için, buradan geçen yatçıların uğrak yeri de. Yelken teknelerinin cenneti diye nitelendiriliyor aynı zamanda. Bunun bir nedeni de hemen her tekneye bağlanacak bir yer olması. Adayı gezmenin en hesaplı ve güzel yolu motosiklet kiralamak. Araç kiralamak da mümkün. Devamlı gidip gelen küçük dolmuş motorları ile 0,80 avro'ya anakaraya (Galata) 5 dakikada geçip, gezebilirsiniz. Giaxni Sokaki, Karavolos, Rota ve Poseidon tavernaları uygun fiyatta lezzetli deniz ürünleri ve yerel yemekler sunuyor. Kanala hakim güzel kareler yakalayabileceğiniz saat kulesi ve deniz harp akademisi önündeki eski savaş gemisi ilginç yerlerden.

Aigina

EN CANLI HAYAT BU ADADA

Aigina, Argo-Saron adaları içinde berrak suları, çam fıstıklı bahçeleri, çam ormanları, zengin doğası ve parke taşlı dar sokakları ile adanın en canlı bağlanma limanı. Ada nüfusu 10 binin üzerinde. Turistler akşam saatlerinde şık bar ve tavernaları dolduruyor. Yalı Caddesi'ndeki faytonlar da adanın kozmopolit atmosferine ayrı bir renk katıyor. Sabah canlı balıkları (fiyatlar 8-18 avro arasında) liman caddesindeki balık pazarından alabilirsiniz. Deniz kıyısında tekneler ve rıhtımdaki sebze ve meyve satıcıları adaya ayrı renk katıyor. Tekne malzemesi satan marketler var. Perdika biraz daha güneyde alternatif bağlanma limanı. Adanın diğer köylerine Aigina ile irtibatlı otobüsler çalışıyor. Ada bir uçtan diğer uca 8 kilometre olduğundan bisiklet kiralayıp dolaşılabilir. Çam ağaçları arasındaki Alphaia Tapınağı, limandaki Agia Triada Kilisesi, Venediklilerden kalma kule Pyros Markellou, Livadi'deki Aigina Müzesi gezilecek yerlerin başında geliyor. Perdika'dan tekne ile gidilebilen 10 dakikalık mesafedeki Moni adası turkuvaz koyları ve gizemli mağaralarıyla ünlü. Nisos Spetsai (Spetses), Baltiza Creek ve Dapia, Saronik ve Doğu Pelopones adalar grubu içinde olan, çam ormanları ve berrak koyları ile ilgi çeken Spetsai adını Antik Çağ'daki çamlık anlamına gelen Pityoussa'dan almış. Denizcilikte bir hayli maharetli olan Spetsai'nin yetiştirdiği en büyük kadın denizci Laskarina Mpoumpoulina'dır. Kasabanın Khatzi- Giannis Meksis Müzesi'nde amiralin tabutu ilgi çekiyor. Evi de Mpoumpoulina Müzesi olmuş (Museum Bouboulina). Limandaki 17. yüzyıldan kalma Agios Nikolas Kilisesi'nin çakıl mozaikler ilgi çekici. Ege Denizi'nin kıyısında kalmış olan bu adayı ziyaret edenler farklı şeyler bulabiliyor. Denize girmek isteyenlere tek kumlu plaj olan Agioi Paraskevi önerilebilir. Votsalo Espresso Cocktail Bar takılacak yerlerden biri. Eski liman pitoresk Baltiza Creek (Palaio, Balza) biraz bakımsız kalmış. Tekne çekme yerinin karşısındaki tavernaların derme çatma görüntüsü var. Halen ahşap teknelerin yapım yeri nedeniyle Baltiza Creek, gösterişli taverna ve alışveriş merkezinin yeni liman Dapia'nın etrafında oluşması nedeniyle biraz sönük kalmış. Sahildeki kafe, bar ve tavernalar akşam olunca hareketleniyor. Sabah tuttuklarını balık pazarına getiren balıkçılardan uygun fiyatlara alışveriş yapabiliyorsunuz. Ada kendine özgü zeytinyağı markasını yaratmış. Dikkatimizi çeken bizde taşıma sektöründe kaybolan faytonların burada ön plana çıkması. Adayı moped veya bisiklet kiralayıp gezmek en ucuz yöntem.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu adalar çok başka sessiz, bakir ve asude
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN