Makedonya'nın huzur veren şehri

Giriş Tarihi: 8.10.2014

Bitola (Manastır), Makedonya'da görmeniz gereken en güzel şehirlerinden biri. Küçük bir şehir ve kendine has şirin görüntüsüyle insana huzur veriyor

Elveda Rumeli dizinden tanığımız Bitola (Manastır) Makedonya'nın ikinci büyük şehri, fakat şehirden ziyade kasaba görünümünde. Türkler diğer Makedon şehirlerine göre burada azınlıkta. İnsanları çok güler yüzlü ve yardımsever, Türk insanına da ayrı bir sempatileri var. Özellikle Türk dizilerini çok seviyorlar. Şehirde her şey çok sade, doğal ve gösterişsiz. İnsanların çoğu bisikletle dolaşıyor. Bittola aynı zamanda yeşil ve temiz bir şehir, her yer ağaçlarla kaplı. Evlerin balkonları renk renk çiçeklerle süslü. Kentin insana huzur veren yanı da bu olsa gerek. Şehir meydanına geldiğinizde, Osmanlılardan kalma saat kulesi ve tek kubbeli cami olan Yeni Cami ile karşılaşıyorsunuz. Turistlerin çoğu saat kulesi önünde resim çektiriyor. Ancak gösterişli lüks binaları ve AVM'leri seviyorsanız bu meydan sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Şehrin en işlek yeri Şirok caddesi. Bütün kafeler, restoranlar, mağazalar burada bulunuyor. Binaların hemen hemen hepsi aynı boyda bir uyum içindeler. Caddeyi gezerken buradaki kafelerden birinde kahve içip kentin tadını çıkarmanızı tavsiye ederim.

TÜRK ÖĞRENCİLER DE VAR
Bittola, ayrıca Makedonya'nın en önemli endüstri, ticaret, eğitim merkezlerinden bir tanesi. Konsoloslukların çoğu burada bulunuyor. Üniversite fiyatlarının düşük olmasından dolayı da Türk öğrenciler tarafında yoğun ilgi görüyor. Bittola şehrinin ayrı bir önemi daha var. Atatürk'ün okulu Manastır Askeri İdadisi de burada bulunuyor. Okul şu an müze olarak kullanılmakta ve içinde Atatürk için özel bir bölüm ayrılmış. Bu bölümde Atatürk'e ait resimler, askeri kıyafetler ve Atatürk'ün balmumundan yapılmış heykeli ile bir ziyaretçi defteri bulunuyor. Turistler de müzeye ayrı bir ilgi gösteriyor. Şehirde ayrıca görmeniz gereken yerler arasında; St. Dimitrie Kilisesi, Tarihi Postane, Heraklea ve St. Bogoradica Kilisesi buluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Makedonya'nın huzur veren şehri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN