Kıbrıs Adası'nı ne kadar iyi tanıyorsunuz?

Giriş Tarihi: 24.12.2014
Kıbrıs Adası'nı ne kadar iyi tanıyorsunuz?

Kıbrıs'ı gerçekten tanıyor musunuz? Kalelerini, manastırlarını, camilerini, hanlarını, kısacası tarihini? Gelin bir yolculuğa çıkalım sizinle

Bugün pazartesi İstanbul Fulya'daki evimden çıktım; hava soğuk, yağmur yağıyor, trafik kilitlenmiş, bir kaostur gidiyor. Büyük şehirde yaşamanın bedeli. İçimden gelen bir ses bak dün güneşli ılık sakin bir şehirde masmavi pırıl pırıl bir deniz kenarında yürüyordun, diyor. Evet İstanbul-Kıbrıs-Girne farkı. Akdeniz'in en bakir koyları, en temiz denizi, yüzyıllara ulaşan çeşitli medeniyetleri yansıtan tarihi, asırlar boyunca çeşitli istilalarla gelip kalan kavimlerin yemek kültürlerinin izlerini taşıyan bir gastronomi, bu ülkenin en belli başlı artıları. Bunun yanında birbirinden enteresan ören yerleri sizi bekliyor. Akdeniz çanağının en modern otelleri seviyesindeki tesisler her geçen gün kendisini geliştiriyor ve size özel konsepti ile hizmet veriyor. Özel ipek kozasından el işleri, dünyanın afiyetle her noktasında yediği hellim, sizin için hepsi. En gelişmiş spalardan Fransız restoranlarına kadar çok geniş bir hizmet yelpazesi misafirlerin emrinde. Yılda 300 gün güneş sabahları sizi bekliyor. Beşparmak dağlarından esen meltemle akşamüzeri Zefiros koyunda daha da serinleyip günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Bakın daha ne güzellikler enteresan noktalar sizi bekliyor.
* Girne Kalesi: Kale içi ve çevresinde yapılan incelemeler sonucunda yapılış tarihinin 7. yüzyıla dayandığı düşünülüyor. Kale yapılırken o dönemin savunma taktikleri, zırhlı şövalye ve okçulara göre düşünülmüş. Bu yüzden 15. yüzyılın sonlarına doğru Venedikliler, Osmanlı topçu saldırılarına karşı kaleyi yeniden inşa etmiş. Kuleler eklenmiş ama Lefkoşa'daki Osmanlı zaferinden sonra kale, direniş gösterilmeden 1570 yılında Osmanlılara teslim edilmiş. İngiliz sömürgesi döneminde, 1878-1960 yılları arasında polis okulu ve hapishane olarak kullanılan kalenin içinde; Lüzinyan Kulesi, St. George Kilisesi, sarnıç, zindanlar, Batık Gemi Müzesi, Venedik Kulesi, Kırnı Mezarları yer alıyor.
* Batık Gemi Müzesi: Akdeniz'in Helenistik krallıkları döneminde sefere çıkmış gemi, M.Ö. 3. yüzyılda açık denizde fırtınaya tutulmuş ve Girne açıklarında batmış. 1965 yılında bir sünger avcısı, Girne'nin 1.5 kilometre açığında, 3 metre derinde bulmuş. 1968-1969 yılları arasında Pennsylvania Üniversitesi'nden gelen bir ekip tarafından çıkarılmış. Halen Girne Kalesi'nde ziyaretçilerini gözlüyor.
* St. Hilarion Kalesi: Beşparmak Dağları üzerinde kurulan üç kaleden en batıda olanı. Ada halkını, olası Arap akınlarına karşı korumak ve muhtemel saldırılara karşı uyarmak amacıyla inşaa edilmiş. Denizden 700 metre yükseklikte iki tepe üzerine kurulu.
* Bellapais Köyü/Manastırı: Limon ve nar ağaçları arasında küçük bir köy burası. Köye değer kazandıran Bellapais Manastırı, kuzey sahillerini tümüyle görebileceğiniz eşsiz bir manzaraya sahip. Latin Manastırı, 1158-1205 yılları arasında inşa edilmiş. Bugünkü yapının büyük kısmıysa, Fransa Kralı III. Hugh tarafından 1267-1284 yılları arasında yaptırılmış. Avlunun etrafını çeviren revaklar ve yemekhane, Kral IV. Hugh döneminde 1324-1359 yılları arasında inşaa edilmiş. Kıbrıs'ın Osmanlılar tarafından alınmasının sonra manastır, Yunan Ortodoks Kilisesi'ne devredilmiş.
* Selimiye Camii: Lüzinyanlar adaya 1192 yılında hâkim olduktan sonra, Paris'teki Notre Dame Katedrali'nin bir benzerini inşaa etme kararı almış ve St. Sophia Katedrali ortaya çıkmış. Gotik mimari anlayışına uygun olarak inşaa edilen katedral, 1326 yılında ibadete açılmış. Yapı, 1373'te Cenevizliler, 1426'da Memlükler tarafından yağmalanmış. Osmanlı'nın Ada'yı fethiyle camiye dönüştürülen yapıya, Padişah II. Selim'in adını verilmiş.
* Büyük Han: Osmanlılar tarafından Kıbrıs'ın fethinden sonra inşa edilmiş Büyük Han. Ortasında bir avlu, avlunun ortasında ise bir mescit ile çeşme bulunur. Yapı, İngiliz hakimiyetinde önce hapishane, daha sonra barınak olarak kullanılmış. 90'lı yıllarda onarımdan geçen Büyük Han, bir sanat merkezi olarak hayatına devam ediyor.
* Lala Mustafa Paşa Camii: 1328'de St. Nicolas Katedrali olarak hayatına başlayan yapı, Osmanlı fethi sonrasında camiye çevrilmiş ve Kıbrıs Fatihi olarak anılan Lala Mustafa Paşa'nın adını almış. Caminin giriş bölümünde bulunan cümbez ağacı, yaklaşık 700 yıllık geçmişiyle tarihe meydan okuyor.
* Othello Kulesi: 14. yüzyılda Lüzinyanlar tarafından düşman saldırılarına karşı limanı korumak amacıyla yaptırılmış. Etrafı derin hendeklerle çevrili. Venedikliler, 1492'de kuleyi topçu tabyasına dönüştürmüş. Kalenin adı, Shakespeare'in tragedya kahramanı Othello'dan geliyor. Tragedyanın bir bölümü de Kıbrıs Adası'nda geçiyor, hatırlatalım.
* Namık Kemal Zindanı: Venedik Sarayı'nın avlusunda yer alan zindan, dikdörtgen ve iki katlı bir yapı. 9 Nisan 1873'te Kıbrıs'a sürgün edilen şair Namık Kemal, önce alt kattaki zindana kapatılmış, ardından üst kata çıkarılmış. Şair, 3 Haziran 1876'da affedilerek İstanbul'a dönmüş.
* Vuni Sarayı: Vuni Sarayı, Soli kentini Pers egemenliğinde tutmak için inşa edilmiş. Etrafı surlarla çevrili sarayın 137 odası varmış. Perslerle anlaşma yapan Soli Krallığı'na bağlı güçler M.Ö. 380 yılında Yunan egemenliğinde bulunan Vuni'ye girmiş ve şehri yakmış. Şehir tamamen harap olmuş ve bir daha inşa edilmemiş.
* Apostolos Andreas Manastırı: Hıristiyan inancına göre, İsa'nın havarilerinden Andreas, deniz yoluyla kutsal topraklara giderken su sıkıntısı başgöstermiş, bunun üzerine beraberindekilerle manastırın bulunduğu yerde mola vermişler. İnanca göre, Andreas, bastonuyla toprağa vurarak su çıkartmış. Günümüzde Rum Ortodoksların önemli ibadethanelerinden biri.

REHA ARAR

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıbrıs Adası'nı ne kadar iyi tanıyorsunuz?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN