Kartpostal şehir Zürih

Giriş Tarihi: 4.2.2015
Kartpostal şehir Zürih

Zürih, İsviçre'nin en kalabalık şehri. Doğası, temiz havası ve örnek şehirciliği ile yaşanılası kentler arasında ilk sıralarda yer alıyor

İsviçre genel coğrafi yapısı sayesinde, tarih boyunca hep tarafsızlığı tercih edip, savaşlarda boy göstermek yerine insani şartlarda yaşamanın avantajı ile gelişimine katkıda bulunmuş. Böylece; bu düzen, kısa süre içinde sermaye sahiplerinin dikkatini çekmiş. İsviçre şu an en büyük ekonomiye sahip ülkelerden biri. Özellikle Zürih tam anlamıyla bir bankalar şehri. Saat yapımında yüzyıllardır edindikleri ince zevk, kaliteli tasarım ve işçilikle yıkılması imkansız başka bir ekonomik kale oluşturmuşlar. İsviçre ekonomisinin bir diğer gücü de inekleri. Doğal ortamlarında titizlikle bakımını yaptıkları hayvanlardan aldıkları verimle, lezzetine doyum olmayan füme etler, peynirler ve çikolatalar üretiyorlar. Bu peynirler ile hazırladıkları fondülerin tadına ise doyum olmuyor. Ancak ölçüyü kaçırmamakta fayda var. Erimiş peynir ile buluşan ekmekler ciddi kilo problemine sebep olabilir.

ŞEHİRCİLİKTE ÖRNEK
Zürih şehir olarak çok düzenli. Göl kenarındaki yürüyüş parkurları ile sporu hayatınızın içine katarak yapıyorsunuz. Şehir olabildiğince dümdüz, bisiklet yolları, işe bisikletle ya da yürüyerek gidip gelme imkanı sağlıyor. Sert iklimi ve şehre yakın kayak merkezleri sayesinde kar sporlarının her çeşidini yapma fırsatı buluyorsunuz. Hal böyle olunca öğle arasında sıcacık ve enfes ekmekler ile bir çırpıda yenen erimiş peynirler Zürih halkı için sorun olmuyor. Genellikle şehir merkezi iş hayatı için seçilirken, merkez dışındaki semtler yaşam alanları olarak tercih ediliyor. Gün içinde metroda, sokakta, restoranda kafanızı nereye çevirirseniz kitap okuyan, takım elbiseli insanlarla karşılaşıyorsunuz. Haftasonları ise spor ayakkabılarını giymiş, köpekleri eşliğinde ailecek göl çevresinde yürüyüş yapan insanlar dolduruyor yolları. Bu şehirde neredeyse tüm restoran, kafe ve mağazalara köpekleriniz ile girmeniz serbest. Bu arada kafe, bar ve restoranlar konusunda oldukça geniş bir yelpaze olduğunu söyleyebiliriz. Çeşitlilik, kararsız kalmanıza sebep olabileceği gibi çoktan seçme imkanı da veriyor. Zürihlilerin disiplinli olmaları titizlikleri ile birleşince son derece temiz mekanlarda, hijyenik koşullarda anın tadını çıkartarak keyif yapabilirsiniz. Özellikle, iş çıkışı barları, restoranları ile şehir oldukça kaliteli mekanlara sahip.

DETER JANLA YIKANIYOR
Şehre adını veren Zürih Gölü şehrin can damarı niteliğinde. Eşsiz arıtma sistemi ile pırıl pırıl bir görüntüye sahip olan bu göl içme suyundan, su sporlarına kadar geniş alanlarda değerlendiriliyor. Hatta iyi havalarda plajlarından girilecek gölde keyifle yüzmek mümkün. Zürih dünyanın en güvenli şehirlerinden. Şehirde para isteyenlere ve sokaklara terk edilmiş çocuklara rastlamıyorsunuz. Zürih'te öylesine bir düzen hakim ki sabah saatlerinde tüm şehir belediye tarafından deterjanla yıkanmakta. Bulunduğunuz sürede asla duymadığınız korna sesi ve görmediğiniz trafik sıkışıklığı sizde arınma terapisi etkisi yaratacak. Tabii bu düzeni 8 milyonluk ülke nüfusu yerine, 80 milyonluk bir nüfusta uygulamak mümkün olur muydu acaba diye sorgulamadan duramayabilirsiniz. Kayak sezonunun açılmasıyla çevredeki kayak merkezleri her haftasonu büyük bir kalabalığı misafir ediyor. Gözde kayak merkezlerindeki chalet'lerin büyük kısmı Zürih'te yaşayan insanların dağ evleri. Kayak sezonunda cuma mesai bitimi ile tüm kayak düşkünleri dağ evlerinin kapılarını aralayıp şömineye birer odun atıyorlar.

ÇİKOLATAYA DOYACAKSINIZ
Zürih'te kendinizi çikolata ile şımartabilirsiniz. Benim favorim Laderach Chocolatier Suisse. Çikolatalarının fındığını Türkiye'den alıyor. İsviçre sütünü Türk fındığı ve muhteşem kakaoları ile harmanlayınca ortaya doyumsuz lezzette çikolatalar çıkıyor. Kapısından içeri girdiğiniz anda yüzünüze çarpan çikolata kokusu ile birden pembe bulutlar üzerinde dans etmeniz kaçınılmaz. Sadece bu anı yaşamak için bile Zürih ziyaret edilir. Bir diğer efsanevi lezzetin adresi ise; 178 yıldır dünyanın en iyi çikolatalarını üreten, bir aile işletmesi olan Spruengli. Çikolatalarının ayrıcalığı, lezzeti dışında altın varak kaplamalar ile süslenmesinden geliyor. Lezzet ve lüksü bir arada tatma imkanı sağlayan Spruengli makaronları da ünlü. Spruengli dünden bugüne aynı noktada 178 yıldır, aynı tadı koruyarak adını bütün dünyaya duyurmaya devam ediyor...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kartpostal şehir Zürih
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN