Cildinizi soğuk ve kardan koruyun

Yaz aylarında güneş cildimize ne kadar zarar veriyorsa soğuk ve karlı havalar da bir o kadar deriyi yıpratıyor. Uz. Dr. Zerrin Baysal, karlı havada cilt sağlığının korunması için dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı

Giriş Tarihi: 11.2.2015
Cildinizi soğuk ve kardan koruyun
Kar yanığından söz edebilmek için öncelikle kar yanığın ne olduğunu bilmek gerekiyor. Yanık; sıcak, soğuk, ısı, güneş, kimyasallar ya da tahriş edici herhangi bir madde ile temas sonucu deride meydana gelen değişiklikler olarak özetlenebilir. Şiddeti maruz kalınan etkene ve süresine göre değişir. İstenilmeyen sakatlıklara ya da görüntüsel sorunlara yol açabilir. Kar yanığı da bir tür güneş yanığı sayılabilir. Güneş ışınlarının deriye teması deride biyokimyasal değişikliklere yol açar. Bunlara neden olan ise ultraviyole spektrumundaki ışık demetleri. UV ile temas eden deride kalınlaşma görülür. Bunun nedeni UV'nin deri ve deri altı dokusuna daha fazla zarar vermemesi için geliştirdiği savunma mekanizmasıdır. Aynı zamanda 'melanosit' adı verilen renk hücrelerinin fazla çalışmasına neden olur, bu da renk koyulaşması ile kendini gösterir.

GÜNEŞ YANIĞINDAN DAHA ŞİDDETLİ

Karlı ortamda UV yansır. Yani kara çarpan güneş ışığının etkisi güçlenir. Normal ortamda gösterdiği etkinin dört-beş kat daha fazla etki gösterir. Özellikle deniz seviyesinden yüksek mekanlarda daha fazla yansıma yapar. Her 300 metrelik yükseklik artışında ışınların yanık oluşturma etkisi dört kat artar. Tüm bu nedenlerden dolayı kar yanığı yazın görülen güneş yanıkları kadar şiddetli olur. Soğuk havada cildin kuruması da yanığın şiddetini artırır. Peki görüntüsel olarak neler görülür? Ciltte başlangıçta kızarıklık, yanma, kaşıntı, gerginlik, ateş basması, pullanma, daha sonrada bazen gerileyen, bazen gerilemeyen lekeler gelişir. Tüm bu bulgular vücudun açıkta kalan alanlarında gelişir. Bu da genelde yüz bölgesi olur. Yanıkların oluşmasını engellemek için güneş koruyucuları kullanmak ilk yapılması gereken önlem. Bu ürünlerin kullanılması hem güneş ışığının yansıyan demetlerini engelleyip deri tarafından emilmesini önleyecektir, hem de deriyi nemlendirdiği için kuruma ve kızarıklığı azaltacaktır. Kullanılacak güneş koruyucusu en az 30 SPF ve üzeri olan bir ürün olmalıdır. Dışarı çıkmadan 20 dakika önce sürülüp, dört saatte bir de tekrarlanmalıdır.

GÖZLERE DE ZARARLI

Yine yansıyan ışıklar gözler için zararlı olabilir. Bunu engellemek için kar gözlüğü mutlaka kullanılmalıdır. Zira güneş koruyucuların gözleri koruması mümkün değildir. Eller eldivenle korunup, mümkünse yüz için bereli şapkalar tercih edilmelidir. Yani açıkta bırakılan deri oranı mümkün olduğu kadar azaltılmalıdır. Kar yanığına maruz kalan kişiler öncelikle yanıklarını önemsemelilerdir. Çünkü, kar yanığı, yüzde açık yaralara varabilecek kadar vahim sonuçlar doğurabilir. Bir hekime ulaşana kadar yüzlerine uygun nemlendirici kullanıp en kısa zamanda da dermatologa başvurmaları gerekir. Akut yanık belirtilerini gidermek olanaklı iken, özellikle renk değişiklikleri gelişmiş derilerin tedavisi gerçekten çok zordur. Yıllarca mücadele edilmesi gereken bir problem halini alabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı kayan ya da coğrafik olarak karlı ortamlarda yaşayan kişilerin kar yanığını engellemek için derilerini korumaları gerekir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cildinizi soğuk ve kardan koruyun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN