Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Almanya ve Fransa'nın paylaşamadığı şehir Masal diyarı Colmar

Pek çok kişinin tarih kitaplarından bildiği Alsace-Lauren bölgesindeki Colmar, bölgenin tüm güzelliklerini içerisinde barındıran minicik bir şehir. İçinden Ren Nehri'nin kolları geçiyor. Nehir boyunca dizili 1200'lerden kalma rengarenk tarihi binalar şehre hemen ısınıvermenizi sağlıyor

Giriş Tarihi: 18.2.2015
Almanya ve Fransa'nın paylaşamadığı şehir Masal diyarı Colmar
Süper Baba filminin jenerik müziği Bana Bir Masal Anlat Baba şarkısını dinlerken gözlerimi kapatır bir yerler hayal ederdim. Zihnimi zorlayarak en mutlu olduğum zamanı hatırlamaya çalışır o an neredeysem oradan yola çıkarak bir masal dünyası düşlerdim. Yıllar sonra Colmar'ı keşfettikten sonra bu şarkıyı dinlerken gözlerimi kapattığımda hayal etmem gereken yeri bulduğumu hissettim. Colmar, Fransa sınırları içinde olsa da tüm Alsace şehirleri gibi Alman kültüründen izler taşıyor. Malum bölge son yüzyıl içerisinde sayısız kere Almanya ve Fransa arasında el değiştirdi. Bu da bölgenin tüm kültürel ve mimari yapısına yansımış durumda. Şehrin tarihine dair küçük bir not düşmek gerekirse; Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Versay Anlaşması ile Fransa sınırlarında kalan Colmar 1940'ta Almanya'nın eline geçti. Daha sonra 1945 yılında Colmar Savaşı gerçekleşti ve şehir tekrar şu anda bağlı olduğu Fransa'ya dahil oldu.

EV FRANSA'DA İŞ ALMANYA'DA

Alsace bölgesinde yaşayan hemen hemen herkes hem Almanca hem Fransızca konuşabiliyor. Okullarda çift dilli bir eğitim uygulanıyor. Zaten Alsace bölgesi iki ülkeden de şehirler kapsadığı için burada yaşayanlar gün içerisinde sıklıkla diğer ülkeye geçebiliyor. Örneğin Colmar'da oturan biri Almanya'nın Karlsruhe şehrinde çalışabiliyor. İş saatlerinde trene binerseniz pek çok kişinin ülkeler arası çalışmaya gittiğine şahit olabilirsiniz. Burada tren garı ile şehir merkezi arasındaki mesafe yürüyerek yaklaşık 15 dakika sürüyor. Şehre vardığımızda gardan çıkıp merkeze ulaşmak için yürüdüğümüz yolda şehir hakkında güzel şeylerin gerçek olmadığını düşünmeye başladık. Çünkü yürü yürü, yol bitmedi. Şehre ulaştığımızda gördüğümüz manzara ve şehrin sokakları ise bize bu lafları bir bir geri aldırdı. Şehir bu kadar çok savaşa sahne olmasına rağmen tarihi dokusundan hiçbir şey kaybetmemiş.

COLMAR 'DAKİ KÜÇÜK VENEDİK
Şehrin en ünlü bölgesi Petite Venise olarak adlandırılıyor. Bu bölge adından da anlaşılacağı gibi nehir etrafındaki rengarenk evleriyle Venedik'i andırıyor. Ren Nehri kıyısındaki evler rengarenk çiçeklerle dolu balkonlara sahip. Küçük teknelerle yapılan kanal gezisinde tek tek bu balkonları incelemek bile çok keyifli. Colmar'da dikkati çeken bir diğer yapı da Saint Martin Kilisesi. 1200'lü yıllarda inşa edilen kilise Alsace bölgesindeki diğer kiliseler gibi etkileyici gotik mimarinin tüm özelliklerini taşıyor. Amerika'daki Özgürlük Heykeli'nin heykeltraşı Frederic Auguste Bartholdi Colmar'da doğmuş. Ünlü heykeltıraşın doğduğu ev bir müzeye dönüştürülmüş. Bu müze de Colmar'ın görülmeye değer yerleri arasında yerini alıyor. Alsace bölgesinin kendine has kültürünü her ayrıntısında hissedebileceğiniz Colmar, daracık şirin sokakları, bölgeye has binaları, küçücük dükkan ve kafeleri ve tabii ki ortasından geçen Ren Nehri ile Avrupa'da es geçilmemesi gereken bir şehir.

LAHMACUNA BENZER LEZZET
Alsace bölgesinin en ünlü lezzeti tarte flambe. Almancası flemmen kuchen olan ve yanık pide anlamına gelen bu yemek biraz lahmacuna benziyor. Bu geleneksel Alsace yemeğinde ince açılmış pide hamurun üzerine soğan, krema ve tercihe göre çeşitli malzemeler eklenerek taş fırında pişiriliyor. Bunun dışında yine bir Alsace lezzeti olan bretzel'i denemeden dönmemekte fayda var. Bretzel bir nevi Alsace simiti. Üzüm bağlarıyla ünlü olan bölgede Alsace şarabı içmemek olmaz. Benden tavsiye; bu romantik şehirde Ren Nehri kıyısında istridye, salyangoz ya da balık yemekleri yiyebileceğiniz bir restoranda bölgede üretilen beyaz şarapları denemeden dönmeyin.

KÜÇÜK BİR ÖNERİ
Üzümleri ile ünlü olan ve pek çok köyünde beyaz şarap üretimi yapılan Alsace bölgesinde Colmar'ı da kapsayan bir 'şarap yolu' rotası mevcut. 170 kilometrelik bu yolda yaklaşık yüze yakın köy ve kasabada bağcılık ve şarap üreticiliği yapılıyor. Tabii ki bu köy ve kasabaların hepsini gezip görmek mümkün değil ancak belli başlı olanlar belirlenip bir rota çizilerek araba ile üç-dört günlük bir yolculuk size yeni tatlar, yeni lezzetler barındıran Orta Avrupa kültürünü yaşatabilir.

NASIL GİDİLİR?
Colmar'a gitmek için uçakla Fransa, Almanya ve İsviçre'nin tam ortasında bulunan Basel Mulhouse Havaalanı'na gidilebilir. Buradan otobüsle Basel merkezine giderek tren istasyonuna ulaşılabilir ve ardından trenle 45 dakika gibi bir sürede Colmar'a gidilebilir. Bunun dışında yine Basel Havaalanı'ndan araba kiralamak rahat bir yolculuk yapmanızı sağlayabilir.

NEREDE KALINIR?
Colmar'ın merkezinde Ren Nehri'ni gören pek çok ufak otel mevcut. Zaten bölgedeki her yer tarihi yapısını korumuş. Bu sebepten bu ufak otellerin hepsi birbirinden şirin Alsace mimarisinden izler taşıyor. Colmar Avrupalı turistlerin sıklıkla ziyaret ettikleri bir bölgede olduğu için otellere önceden rezarvasyon yaptırmakta fayda var.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya ve Fransa'nın paylaşamadığı şehir Masal diyarı Colmar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN