Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Strasbourg'da yapılacak 10 güzel şey

Almanya ve Fransa arasında sayısız kez el değiştiren Alsace şehri Strasbourg'u gezmek için en güzel zaman mayıs sonu. Havanın limonata tadında olduğu bu zamanlarda Strasbourg'da yapılabilecek 10 güzel aktiviteyi derledik

Giriş Tarihi: 17.5.2015
Strasbourg'da yapılacak 10 güzel şey
Strasbourg turist olarak gidildiğinde Fransa'nın en güzel şehirlerden biri. Fransa, İsviçre ve Almanya sınırında bulunan Strasbourg aynı zamanda trenle Paris'e iki saat uzaklıkta. Yani bir haftalık bir gezi planlanırken ister Almanya'daki Stuttgart'tan ister Basel, Cenevre gibi şehirlerden başlanıp Strasbourg'a geçilebilir. Ya da Paris gezisinin son iki günü Strasbourg'a ayırılabilir. Strasbourg'un dört mevsimini de bilen biri olarak söylemeliyim ki hem Almanya hem de Fransa'nın karakteristik özelliklerini taşıyan Strasbourg'u gezmek için en güzel zaman mayıs sonu. Bu yüzden Strasbourg'da bu zamanlar neler yapılabileceğine dair 10 tavsiyem olacak.

1 Notre Dame Katedrali'ne gidin:
Strasbourg'da gezilecek yerlerin en başında şehrin merkezinde bulunan Notre Dame Katedrali gelir. Gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olan katedralde pazar günleri ayinler yapılır. Ünlü Fransız yazar Victor Hugo bir eserinde, dünyanın en yüksek altıncı katedrali Notre Dame'ı 'dev ve narin harika' olarak nitelendirmiş.

2 Tarte flambe yiyin:
Strasbourg'un en ünlü yemeği incecik hamurun üzerine çeşitli malzemelerin konulduğu ve odun ateşinde fırınlandığı tart flambe. Alsace bölgesinin lahmacunu olarak da tanımlayabileceğimiz tart flambe'yi tatmadan dönmeyin.

3 Bisiklet kiralayıp şehrin tadını çıkarın:
Aynı zamanda bir öğrenci şehri olan Strasbourg'da kullanılan en temel ulaşım aracı bisiklet. Zaten araba kullanmaya gerek kalmayacak kadar küçük sayılabilecek Strasbourg'u bisikletle keşfetmek, bisiklet yollarının tadını çıkartmak gerek.

4 Petite France'a gidip kanalları gezin:
Strasbourg'un en güzel yerlerinden biri de Petite France bölgesi. Ren nehrinden uzanan kolların kanal halini aldığı bölgenin etrafında rengarenk Alsace evleri bulunuyor. Şehrin en eski binalarını da içinde bulunduran Petite France'ın dar sokaklarında kaybolun, pişman olmazsınız.

5 Orangerie parkında ayaklarınızı uzatın:
Orangerie, şehrin merkezine yakın sayılabilecek, içinde küçük bir göl ve masalsı binalar olan yemyeşil bir park. Güzel havada buranın tadını çıkarabilir, göl kıyısında ayaklarınızı uzatıp ister ağaç hışırtılarını dinleyebilir isterseniz en sevdiğiniz romanın sayfalarını çevirebilirsiniz.

6 Göl kenarına gidip piknik yapın:
Şehrin biraz dışında büyük bir göl ve kumsal var. Yaz oldu mu insanlar göle girip sere serpe güneşleniyor. Ancak bahar aylarında burada güneşin tadını çıkarıp küçük bir piknik yapmak çok güzel.

7 Nehirde kanal turu yapın:
Üzeri camla kaplı gemilerle yapılan bu gezi ile Strasbourg'u boydan boya Ren nehri üzerinden gezebilirsiniz. Şehrin en güzel manzaralarından biri Gallia bölgesinde bulunuyor. Bu noktada inip Gallia'da biraz vakit geçirmek güzel olacaktır. Semt, nehrin üzerindeki tarihi köprü, üzerinden geçen tramvay ve arkasında bulunan kilise ile etkileyici bir manzaraya sahip.

8 Avrupa Birliği binalarını görün:
Strasbourg, Avrupa Birliği'nin ikinci başkenti olarak anılıyor. Avrupa Konseyi, Avrupa Parlementosu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi gibi binalara evsahipliği yapan Strasbourg'un dört bir yanında Avrupa Birliği bayrağı görmek mümkün. Tramvayla rahatlıkla ulaşılabilecek olan binalar Strasbourg'un genel yapısının aksine soğuk bir mimariye sahip.

9 Galerie Gourmande'da kurabiye tadın:
Place Klebere'de bulunan Fransa ve Belçika'nın meşhur kurabiyecisi Galerie Gourmande'ın masalsı dükkanına girin, birbirinden güzel kurabiyelerden tadın. Onlarca çeşit arasından seçmek zor olsa da frambuazlı ve limonlu kurabiyelerin tadını unutmak zor oluyor. Kurabiyelerin konulduğu kutular o kadar güzel ki bu kutularda mücevher bile saklanabilir.

10 Kammerzell Evi'nde akşam yemeği yiyin:
Maison Kammerzell Fransa'nın en eski iki evinden biri. 1427 yılında yapılmış ev şu anda restoran olarak kullanılıyor. Geleneksel Alsace yemeklerinin tadılabileceği mekanda karışık balık ürünlerinden oluşan balıklı choucroute deneyebilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Strasbourg'da yapılacak 10 güzel şey
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN