Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ihlamur kokulu Bergamo

İtalya'nın minik minik balkonlu, rengarenk çiçekli, daracık sokaklı şehri Bergamo'da her yer ıhlamur ağaçları ile çevrili. Baharda açmaya başlayan ıhlamur çiçeklerinin kokusu yazın sonlarına kadar her nefesinizle içinize doluyor

Giriş Tarihi: 14.6.2015
Ihlamur kokulu Bergamo
Hani bazı filmler vardır; kulağa kıpır kıpır gelen fon müziği ve ağaçların arasından süzülen pırıl pırıl gün ışığı eşliğinde, yemyeşil bir doğada kırmızı bisikletli bir kız geçer önünüzden. Bisikletli kızın arkasından bakarken içinize dolan bir koku vardır. O kokunun ardından olmak istediğiniz yer tam olarak o film karesidir. Peki o film karesi gerçek ve gitmek çok kolay desem! Bergamo, İtalya'nın minik sevimli şehirlerinden bir tanesi. Bu güzel şehirde yaklaşık 120 bin kişi yaşıyor ve yılda yaklaşık 10 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor. Şehirde en yüksek bina eski kaleden kalan saat kulesi. Minik minik balkonlu, rengarek çiçekli, daracık sokaklı Bergamo'da her yer baharda çiçek açmaya başlayan ıhlamur ağaçları ile çevrili. Bergamo'ya Milano-Malpenze Havalimanı'nda inip tren kullanarak ulaşabileceğiniz gibi, Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan kalkan direkt seferlerle de gidebilirsiniz. Bölgede tarzınıza uygun bir butik otel bulacağınız garanti. 13. yüzyıldan kalma bir binada konaklayıp tarihi bir yolculuğa çıkabileceğiniz gibi, modern sanat esintileri taşıyan şık odanızda sizi şımartacak kokteylinizi yudumlayabilirsiniz. Ama tavsiyem balkonlu odayı kapın!

SANATÇILARIN FAVORİSİ

Bergamo huzurlu doğası sayesinde olmalı ki sayısız sanatçının doğduğu toprak olmuş. Resim, müzik, heykel, tiyatro gibi sanat dallarının hayat bulduğu Bergamo'daki müzelerden Arkeoloji Müzesi ve Doğal Bilim Müzesi oldukça iddialı ve ilginç. İki kısımdan oluşan şehirde, bu müzeleri görmek için Yukarı Bergamo'ya gitmeniz gerekiyor. Yukarı Bergamo surlar içinde yer alan bir Orta Çağ şehri. Aşağı Bergamo ise genç bir Avrupa şehri. Bu iki farklı güzelliği kendi içinde yaşatan Bergamo sadece bu nedenle bile ziyareti hak ediyor. Roma'dan önce kurulmuş olan ve bugünkü adı ile Citta Alta olan Yukarı Şehir, mimari ve güzel sanatlar yönünden incelenmesi gereken eserler bulunduruyor. Piazza Vecchia (eski şehir meydanı), Piazza Della Ragione (Bergamo eski adalet sarayı), Duamo (katedral) ve Campanone (saat kulesi) gibi. Aşağı Şehir'den Citta Alta'ya ulaşmak için 1887'den beri çalışan füniküleri kullanabilirsiniz. Şehre çıktığınızda ise romantizm yaşamak isterseniz gideceğiniz tek bir adres var. Colle Aperto'da yer alan San Vigilio Şatosu. Denizden 500 metre yükseklikte olan bu tepe, olağanüstü güzel, panoramik bir manzaraya sahip. Romantizm ise ilk saniyesinde içinize dolmaya başlayacak. Evlilik teklifinde bulunmak isteyen ve farklılık arayanlar için ayrıcalıklı olacağından eminim. Citta Alta'da yer alan bir başka bölge ise Parco Della Rocca. Burada Musei del Risorgimento ve Resistanza müzeleri bulunmakta. Osmanlı'nın son döneminde saray müzisyenliği yapan ve modern askeri marşlara imzasını atan büyük müzisyen Giuseppe Donizetti burada doğmuş. Donizetti ailesinden yetişen müzisyenler Bergamo'dan çok meşhur.

BAĞDAN SOFRAYA

Bergamo etrafında araba ile dolaşma imkanı bulursanız çok büyük tarlalar ve içlerinde ise çok sevimli evler görebilirsiniz. Bu evlerin büyük kısmının bir köşesinde üzüm yetiştiriliyor. Yetiştirilen üzümler ise o ailenin masasına lezzet katıyor.

İTALYAN TASARIMLARINI KEŞFEDİN
Şehir merkezinde yer alan alışveriş caddesinde tanıdık birçok markayı görebileceğiniz gibi, ilk defa göreceğiniz İtalyan tasarımlarının yer aldığı minik butiklere de göz atabilirsiniz. Benim aklım en çok ev ürünlerinde kaldı. Ev dekorasyonu konusunda bir çılgınsanız çok orijinal parçalar bulabileceğiniz birkaç dükkan var. Ancak bu dükkanlara ulaşmak için sokaklar arasında kaybolmak lazım. Ama güzel haber, kaybolmaktan çok mutlu olacaksınız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ihlamur kokulu Bergamo
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN