Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Edebiyat dehasının evindeydik

William Shakespeare'in doğduğu, büyüdüğü ve eserlerini yazdığı ev, olağanüstü güzelliklerle dolu bir kasaba olan Stratford'da bulunuyor. Yeşillikler içindeki iki katlı ahşap ev her gün edebiyat meraklılarıyla dolup taşıyor

Giriş Tarihi: 28.6.2015
Edebiyat dehasının evindeydik
WIllIam Shakespeare, İngilizce'nin en büyük yazarı ve şairi. '10 bin kelimeyle' konuştuğu söylenir. Onun için İngiltere'nin ulusal şairi ve "Avon'un Ozanı" gibi tanımlamalarda da bulunuluyor. Eserleri yüzyıllardır kuşaktan kuşağa aktarılmasına rağmen, halen hakkında yeterince bilgiye sahip olunamadığı da bir gerçek. Yazdığı 37 oyun, 154 sone (14 mısralık şiir) en önemli eserler olarak kabul görüyor edebiyat çevrelerinde. Ben de Türkiye'de Romeo ve Jülyet, Kuru Gürültü, Macbeth, Hamlet gibi bazı oyunlarını izlemiştim ünlü yazarın... Edebiyatın dehası, 'Stratford efsanesi' Shakespeare'in babası John Shakespeare bir çiftçiymiş, annesi Mary Arden ise İngiltere'nin köklü ailelerinden birine mensup. 1564 yılında doğduğu tahmin edilen edebiyatçının Latince, Yunanca ve klasik edebiyat eğitimi aldığı biliniyor. Shakespeare 18 yaşındayken Anne Hathaway ile evlendi. Bu evlilikten Hamnet Shakespeare, Judith Quiney ve Susanna Hall adlı üç çocuğu oldu. Yazarın doğduğu, büyüdüğü ve kitaplarını yazdığı evi görmek için geçen hafta İngiltere seyahatimin bir gününü Stratford'da geçirdim.

OĞLU 11 YAŞINDA ÖLDÜ

Olağanüstü güzelliklerle dolu bir kasaba Stratford. Shakespeare'in kasabasında insanlar mutlu. Sokaklar, parklar, caddeler cıvıl cıvıl, kalabalık. Tarihi tiyatro binalarının yanı sıra dünyanın hiçbir yerinde görülemeyen en uzun yaşayan kelebeklerin de merkezi. Kelebeklerin olduğu parkın yanından geçerken rehber, 'Sessiz olun' işareti yapıyor. Kısa bir şehir turundan sonra edebiyatın efsanesinin evine gitmek için yürümeye başladık. 10 dakikalık bir yürüyüşten sonra ana cadde üzerinde bir kalabalık görünüyor. Stratford'da küçüğünden büyüğüne kime sorarsanız size saatlerce ünlü yazarı anlatır. Evine girmek için kısa bir kuyruktan bekleyip biletimizi alıyoruz nihayet. İngiltere'nin farklı bölgelerinden öğrenci grupları geliyor Shakespeare'nin evine. Bu öğrenci grubuna denk gelirseniz biraz sorun yaşarsınız. Çünkü ev sanıldığı kadar büyük değil. İki katlı ahşap evin girişinde ünlü edebiyatçının eserleri, kitapları, yaşamından kesitler ve birçok bilgi yer alıyor. Benim dikkatimi çeken ise soyağacı oldu. Shakespeare'in soyağacında babası, annesi, kendisi, eşi, çocukları ve torunları yer alıyor. Duvarda asılı olan soyağacında belki de ünlü edebiyatçıyı en çok etkileyen oğlu Hamnet'in ismi dikkat çekiyor. Hamnet, 11 yaşındayken yaşama veda etmiş. Yazarın Hamnet'in ölümünden dört yıl sonra yazdığı Hamlet'in, Shakespeare'in yaşadığı acının en büyük kanıtı olduğu söylenir.

BABASININ ATÖLYEDE YAPTIĞI ELDİVENLER

Ünlü edebiyatçının evinin üst katına çıkıldığında ise yatak odası ile oturduğu koltuk ve devamında şömine ve yemek masasının olduğu bir salon karşılıyor bizi. Evin her köşesinde Shakespeare'in izleri var. Ziyaretçiler sanki Shakespeare yaşıyormuş ve yazıyormuş gibi, 'Rahatsız etmeyelim' edasıyla dolaşıyor evi. Rehberler de sessiz konuşuyor. Bu sessizlik aynı zamanda tarihe de tanıklık etmenin ifadesi olarak adlandırılabilir. Salondan içeri geçtiğimizde, yün eldivenler, yün çuvalları, makaslar ve çok sayıda malzemenin olduğu bir odaya giriyoruz. Kendi kendime, 'Shakespeare'in böyle bir özelliği var da, biz mi bilmiyor muyuz?' diye düşünürken rehberin açıklaması geliyor: "Bunlar ünlü edebiyatçının babasının atölyesinden kalan malzemeler. Baba John, gençliğinde yün eldiven, kilim, çalı süpürgesi, kaşık, tarak ve benzeri malzemeleri üreten bir atölyenin sahibiydi." Shakespeare'in kullandığı malzemelerin birçoğu evin içinde gösteriliyor. Her eşyanın hikayesi anlatılıyor. Bazı kitapların orijinali karşılıyor odalarda bizi. Duvarlarda evin hikayesi ve bugüne nasıl geldiği de anlatılıyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Edebiyat dehasının evindeydik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN