Artvin Yaylaları

Giriş Tarihi: 23.7.2015 11:02 Güncelleme Tarihi: 23.7.2015 11:25
Artvin Yaylaları

Yaylalar Artvin topraklarının büyük bir bölümünü kaplar.

Artvin'in görülmesi gereken yaylaları Kaçkar Turizm Merkezi;Maçahel; Kafkasör Turizm Merkezi; Mersivan Yaylası; Borçka – Karagöl;Şavşat – Karagöl;Sahara Yaylası; Bilbilan Yaylası;Arsiyan Yaylaları olarak sıralanabilir.

Ayrıca Meşeli, Kurudere, Düzenli, Kireçli, Yığılı, Kapik, Irmaklar, Bilbilan, Çamlıca, Hanlıköy,Ballı ve Yoncalı yaylaları, Taşköprü, Meydancık, Mısırlı, Oba, yaylaları, Keşoğlu, Çamlık, Mağara, İnekli, Kocakarılı, Dikme ve Taşkınlık yaylaları doğal güzellikleri ile ziyaret edilebilir.

Kafkasör Turizm Merkezi

Artvin'in güneybatısındaki yaylaya 10 km. asfalt yolla ulaşılmaktadır. Yayla 1250 m. yükseklikte olup görülmeye değer güzelliktedir. Altyapı hizmeti götürülmüş olan yaylada Belediye tarafından yaptırılan 10 adet 80 yatak kapasiteli bungalovlar bulunmaktadır.

Maçahel

Artvin'in ilçesi Borçka'ya bağlı doğal güzelliklerini korumuş altı köyden ( Camili, Efeler, Düzenli, Kayalar, Maral, Uğur) oluşan yöreye Maçahel denmektedir.Macahel in merkez köyü Camili dir.

Hatila Vadisi Milli Parkı

Artvin il merkezinden 10 km'lik stabilize bir yol ile ulaşım sağlanmaktadır. Gerek ilginç jeolojik ve jeomorfolojik yapısı, gerekse özgün bitki topluluğu, Hatila Vadisi'ne ülkemizde nadir rastlanan bir alan olma özelliğini vermektedir. Ayrıca bu doğal öğelerin bileşimi peyzaj güzellikleri ortaya çıkarmakta ve zengin rekreasyonel potansiyel arz etmektedir. Vadide 530 çeşit bitki türü mevcuttur. Bunlardan 85 adedi relik-endemik türdür. Bitki türlerinden 50 civarındaki türler ilaç sanayiinde kullanılan bitkilerdir.

Kaçkar Turizm Merkezi-Yaylalar Köyü

Yusufeli ilçesine 60 km. uzaklıktadır. Kaçkar Dağı'nın güney yamaçlarında yer alan yayla, çok geniş orman ve çayır alanlarıyla kaplı olup; yayla ve dağ turizmi için ideal bir konuma sahiptir. Yaylalar köyü, Kaçkar Dağı'na tırmanmak isteyenlerin ara konaklama merkezi konumundadır. Konaklama için pek çok pansiyonun bulunduğu Sarıgöl Beldesi'nde kalınabilir. Bölgede vaşak, ayı, yaban keçisi, kurt, çakal, tilki gibi yaban hayvanları izlenip görüntülenebilir.

Arsiyan Yaylası

Kuzeyınde ve batısında Gürcistan sınırı bulunur. Yusufeli ilçesine 60 km uzaklıktaki Arsiyan yaylası otuyla, suyuyla, balığıyla diğer yaylalardan farklıdır. Geniş orman alanları barındıran Yaylada turfanda meyveleri kekre, mozi, mesğal, jol da bol bulunur. Güzel kokulu Negolara (sarı cennet çiçekleri) bolca mevcuttur. Arsiyan efsane gölleriyle ve eski yerleşimleriyle de ünlüdür. Göller Bölgesinde Postanın Gölü diye adlandırılan bir göl vardır.

Bilbilan Yaylası

Karanlık meşe ve çam ormanlarından geçilerek gidilen, Ardahan ile hudut olan meşhur Bilbilan Yaylası, yöre insanının yaylacılık yaptığı yaylalardandır. Yaylaya, Ardanuç ilçesine 51 km mesafededir. Bu yaylalarda haziranın ilk haftasından başlayarak eylül ayının son günlerine kadar devam eden büyük bir pazar kurulmakta ve bu pazarda hayvan pazarlaması başta olmak üzere her türlü alışveriş yapılmaktadır. Ayrıca, berrak soğuk suları ve yemyeşil bitki örtüsünün yanında sütü, kaymağı ve yağı ile ünlüdür.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.yaylalife.com/link/artvin-yaylalari.html

Kaynak: yaylalife.com

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Artvin Yaylaları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN