Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Prizren hakkında bilmeniz gereken beş şey

Geçmişin tüm yorgunluğunu taşıyan Kosova'nın kültür başkenti Prizren, tarihi kalesi, camileri, taş köprüleri ve ilginç hikayeli mekanlarıyla görülmeye değer yerlerin başında geliyor

Giriş Tarihi: 23.8.2015
Prizren hakkında bilmeniz gereken beş şey
Priştina havalimanından yaklaşık 40 dakika süren araba yolculuğu sonucunda Prizren'e ulaşıyoruz. Havalimanını yapan Limak Holding'in Prizren'e sağladığı katkı büyük. Özellikle şehrin merkezinde duran şadırvanın üzerine yaptırdığı uçak figürlü çardak turistlerin ilgisini çekiyor. Dokufest Uluslararası Film ve Belgesel Festivali'nin sponsorlarından biri olan şirket, şehrin böyle etkinliklerle ekonomik bakımdan kalkınmasına yardımcı oluyor. Festival nedeniyle gittiğimiz şehri gezme fırsatı da buluyoruz. İşte şehirle ilgili bilmeniz gerekenler...

Dolunayda yürümek

Kapadokya'nın esrarlı vadilerinde her ay, dolunay ışığı altında yapılan Moonlight Cappodocia isimli yürüyüş için geri sayım başladı. Argos Kültür Sanat ve Uzunetap işbirliğiyle her ayın dolunay gecesinde düzenlenen etkinlik, rehber eşliğinde yaklaşık bir saatlik gezi ve keşiften sonra, 10. yüzyıldan günümüze ulaşan Haçlı Kilise'de kısa bir molayı içeriyor. Mola sırasında düzenlenen mini konserin ardından katılımcılar, araçlarla Göreme'ye dönüyor.

Deniz filmleri festivali
Bu yıl ikincisi düzenlenen D-Marin Deniz Filmleri Festivali, gelecek hafta cuma günü başlıyor. 3 Eylül'e kadar sürecek festivale, D-Marin Turgutreis Cinemarine Açık Hava Sineması ev sahipliği yapıyor. Ücretsiz olarak her akşam denizle ilgili yerli ve yabancı filmlerin gösterileceği festival D-Marin Turgutreis ve Naviga dergisi işbirliğiyle düzenleniyor. Etkinliğin ilk filmiyse Black Sea olacak.

Aklınızda bulunsun

Para birimi: Euro
Konuşulan diller: Türkçe, Arnavutça, İngilizce
Saat farkı: Türkiye'den bir saat geri
Meşhur yemekleri: Köfte, börek ve Triliçe tatlısı

1 Prizren, Osmalı kültür mirasının en iyi korunduğu birkaç Balkan şehrinden biri. Şehrin merkezinde bulunan taş köprünün devamında Halveti Tekkesi bulunuyor. Tekke yaklaşık olarak 150 yıllık tarihe sahip. Prizren'de kale, cami ve köprülerin orijinal mimarisi korunmuş, olabildiğince değişiklikten kaçınılmış.

2 Prizren'de neredeyse herkes Türkçe konuşabiliyor. Şehirde genç nüfus oldukça yoğun. Çoğunluk güler yüzlü, medeni, samimi ve mütevazı. Sanata ve kültüre karşı saygıları var. Eğlenmeyi, şarkı söyleyip dans etmeyi çok seviyorlar.

3 Prizren'de mutlaka yapılması gerekenlerden biri bisiklete binmek ve kalesini ziyaret etmek. Kaleden kuşbakışı Prizren'i görüp inanılmaz fotoğraflar çekebilirsiniz. Tarihi ayrıntılar bir yana, şehirde gerçekleşen festivaller şehre hareket katıyor.

4 Sabah kahvaltısında şehrin hemen hemen her yerinde bulunan bürek store'lardan damak tadı biraz bizimkine benzeyen böreklerden yiyebilirsiniz. Fazla yağlı değiller, merak etmeyin. Öğlen ve akşam yemeği için köfte doğru bir seçenek olacaktır. Prizren etleri ve köfteleriyle meşhur. Halk köfteye çüfte, böreğe ise bürek diyor.

5 Fenerbahçe Kulübü eski başkanı Ali Şen ve ünlü futbolcu Cevad Prekazi, Prizren doğumlu. Şehir merkezinde Prekazi Büfe ve Ali Şen'in köftecisini görmeniz mümkün. Şen sık sık doğduğu yeri ziyaret edip ilkokul arkadaşı Süleyman Usta'yla köftecide sohbet edermiş. Köfteleri gerçekten inanılmaz, böylesini Türkiye'de yemedim.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Prizren hakkında bilmeniz gereken beş şey
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN