Huzurun adı: Montargis

Fransa denince aklımıza ilk gelen Paris oluyor. Ancak bilinen rotaların yanında gizli kalmış, ülkenin adı pek duyulmamış pek çok güzel köşesi var. Montargis de onlardan biri...

Giriş Tarihi: 10.1.2016
Huzurun adı: Montargis
Arnavut kaldırımlı dar yollara sahip sevimli, küçük Avrupa şehirlerinde en sevdiğim görüntü, balkonlarından çiçekler sarkan, ferforje demirli balkonlarıyla minik evlerinki. Montargis de böyle evlere sahip sevimli bir şehir. İki katlı evleri, evlerin dantelli perdeleri, bahçelerindeki çiçekler ve meyve ağaçları bu sessiz sedasız şehri cazibeli hale getiriyor. Gatinais bölgesindeki şehir, Paris'ten sadece 70 km uzakta. AME adı verilen 15 kasaba topluluğunun bir parçası ve Orleans'dan sonra Loiret kantonunun ikinci büyük şehri. Sayısız köprüsü ve kanalları ile Gatinais'nin Venedik'i olarak biliniyor. Montargis, 1427'de Jeanne D'arc'ı ağırlamış ve sayısız savaşa tanık olmuş topraklarında Ortaçağ ruhunu korumayı başarmış. Büyük bir orman ile nehrin arasında yer alan şehir, safran üretimi ve iki bin kişilik plastik fabrikası ile bir yandan modern çağa da ayak uydurmuş. Loing ve Briare nehirleri ve kanallar, özellikle bahar mevsimlerinde çiçeklerle dolu sandallar ve üzerinden çiçekler sarkan köprülerle masalsı görüntüler oluşturuyor.

KEŞİF ZAMANI

Keşfe 12. yüzyılda ahşap olarak inşa edilen feodal kale ile başlayın. V. Charles, VII. Charles, I. François ve IV. Henri gibi krallara ev sahipliği yapmış kale, Fransız Devrimi'nden sonra yıkılsa da, 19. yüzyılda kısmen yeniden inşa edilmiş. Yürüyerek gezilecek yaya yolu üzerindeki yarı ahşap evler, 15. yüzyıldan kalma Belediye Binası, Adliye, Hotel Prevost (güzel bir Rönesans evi) ve 19. yüzyılda vitray ustası olan Leopold Lobin'in elinden çıkmış Saint Madeleine Kilisesi, Montargis'de görülecek yerlerden... Montargis ve çevresi, bütün ailenin doğayı keşfederek eğlenebileceği bir bölge. Boylu boyunca uzanan orman yollarında yürüyüşler yapabilir, gölde tekneyle gezebilirsiniz.

ÇİKOLATA KOKUSU
Montargis denilince akla gelenlerden biri de, karamelize edilmiş badem ve çikolatanın hikayesi. Mazet, Place Mirabeau'da tam da kilisenin karşısında, içerisinde Notre Dame'ın Kamburu'nun heykelinin sizi karşıladığı minicik bir dükkan. Antikacı dükkanı gibi ama buram buram çikolata kokuyor. Çikolatasının ve badem şekerlerinin güzelliği kadar, başarı hikayesi de Mazet markasının anlamını artırıyor. 1636 yılında, Kral'ın hizmetinde mutfak şefi olarak çalışan Clement Jaluzot, şeker ile karamelize edilmiş bademi keşfetti ve Pralin (Praslines) olarak adlandırdı. Bundan bir kaç yıl sonra ise bu şekerleri satmak için Montargis'ye yerleşti. 1893 yılında Leon Mazet, 15 yaşındayken şekerci dükkanında çırak oldu. 1903 yılında, Leon Mazet ve eşi Montargis'ye yerleşip Prasline'nin tarifini satın aldı ve böylece Mazet mağazası doğdu. Leon Mazet 84 yaşına kadar bizzat işin başında durdu. 2003'te 100. yılını kutlayan Mazet, bugün sadece Fransızların değil, Amerikalıların, hatta Japonların bile gözdesi. Vintage kutuları ise hem ideal bir hediye, hem de evinizin bir köşesinde atmaya kıyamayacağınız bir obje olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Huzurun adı: Montargis
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN