Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uzakdoğu'nun gizli tarihi Güney Kore

Sıra dışı mimarisi, tapınakları ve keşfedilmemiş gizemli köşeleriyle öne çıkan Güney Kore, belki de hakkında en az bilgiye sahip olduğumuz ülkeler arasında. Türk şehitliğinin bulunduğu Busan kenti ile başkent Seul keşfedilmeye değer güzellikte

Giriş Tarihi: 17.1.2016
Uzakdoğu'nun gizli tarihi Güney Kore
Deniz turizminin zayıf olduğu Uzakdoğu'ya kültür ya da iş gezisi için yolunuz düşebilir. İklimi sert geçtiğinden bölge adeta gizli kalmış mücevherleri içinde barındırıyor. Tarihi mekanları, sıra dışı mimarisi, saray ve tapınaklarıyla Güney Kore, hakkında belki de en az bilgiye sahip olduğumuz ülkeler arasında. Ekonomide bir devrim yaratan ve oluşturduğu sanayi markalarıyla adeta yarım asırlık bir süreçte dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer alan Güney Kore'de başkent Seul ve ikinci büyük kenti Busan öne çıkıyor. Güney Kore, Türklere karşı sempatisi en yüksek ülkelerden biri. Tanıştıktan sonra başlayacak sevgileri sizi şaşırtacak düzeye ulaşabiliyor. Hani Anadolu misafirperverliğini anlatırken "Başımın üstünde yerin var" derler ya, işte Güney Kore'de bu sözü hissedebilirsiniz. Ülkenin önemli yerlerinden bahsetmeden önce Kore Mutfağı'nın tipik yerel lezzetlerden oluştuğunu belirteyim. Eğer Asya yemekleri ilginizi çekmezse -ki tatmanızı öneririm- dünyanın hemen hemen her coğrafyasından restoranlar bulabilirsiniz. Türk restoranları da bunun içinde tabii ki... Bir de caddelerin ayrılmış bölgeleri dışında sigara içmenin yasak olduğunu da hatırlatayım. 12 saatlik bir uçuşla ayak basacağınız Güney Kore'nin başkenti kalbi Seul'den bahsetmezsek olmaz. Tam bir metropol olan Seul'un merkezi Myenongdong'da alışveriş yapabileceğiniz bölgeleri bulabilirsiniz. Burası daha çok teknoloji tutkunları için öne çıkıyor. Eğer tercihiniz yerel ve tarihi eşya ise, durağınız Insedong adı verilen bölge olmalı. Birbirine komşu olan bu iki yer yaklaşık 10 dakikalık bir mesafede. Insedong'da maskeler, el yapımı seramikler, yerel kıyafetler ilginizi çekebilir.

GYEONGBOKGUNG SARAYI

Gelelim görülmesi ve ziyaret edilmesi gereken mekanlara. Kore tarihinin en önemli bölümü olan Juseon Hanedanlığı döneminde Seul'un beş farklı bölgesinde beş saray inşa edilmiş. Hangdeokgung, Changgyeonggung, Deoksugung, Gyeongbokgung ve Gyeonghuigung adı verilen bu saraylar arasında en önemlisi Gyeongbokgung. Gyeongbok (Tanrı tarafından) ve Gung (saray) kelimelerinin bir araya gelmesiyle, 'Kutsanmış Saray' adını alan Gyeongbokgung, Çin'deki Yasak Şehir ile benzerlik gösteriyor. Jaseon Hanedanı'nın kurucusu olan Taejo tarafından 1395'te yapılan bu merkez sarayın etrafı beş metrelik surlarla çevrili. 16'ncı yüzyılın ortalarında yaşanan yangının ardından tekrar restore edilen saray 330 binadan oluşuyordu. Ancak saraydaki binaların yüzde 90'ı, 1915'te Japonlar tarafından yıkıldı. Sarayın en önemli yapılarını ise Gyeonghoe-ru dinlenme yeri ve Hyangwonjeong Göleti oluşturuyor.

GWANGHWAMUN MEYDANI

Hangul adı verilen Kore alfabesinin kurucusu Juseon Kralı Büyük Sejong için yapılmış bir heykel Gwanghwamun Meydanı'nı süslüyor. Son dönemde öne çıkan Kore Sineması'nın dikkat çeken filmi Admiral(Amiral) izlediyseniz, filmdeki büyük savaşçının heykeli de sizi meydanda karşılıyor olacak. Tesadüf eseri, LG'nin Türkiye yöneticilerinden Jiyoung Lee'nin de, efsanevi savaşçı Amiral Yi Sun-Sin'in küçük küçük torunu olduğu bir anda aklımıza geliyor.

NAMSAN PARK VEN SEOUL TOWER

Gökdelenlerle süslenmiş ve ışıkların hücrelerine kadar işlediği Seul'ü kuşbakışı izlemek için en ideal yer Namsan Parkı. Kentin tepe noktasında kalan ve teleferikle çıkabileceğiniz park size yetmiyorsa parkın içindeki N Seoul Tower'ı ziyaret edin. 1971'de televizyon ve radyo kulesi olarak yapılan kulenin yüksekliği 236 metre. Parkın içinde ayrıca Türkiye ve Avrupa'da sıkça rastladığımız kilit bağlama duvarlarına uğrayarak dilek de tutabilirsiniz.

GANGNAM STREET VEINGA SONG

Dünyada en fazla izlenen video Gangnam Style'ı hepimiz izlemişizdir. Bir efsaneye dönüşen şarkının adını aldığı Gangnam Street, alışveriş yapılabilecek bir mevkii. Bölgeye yakın yerlerde bulunan Savaş Müzesi'ne (War Musem) uğramadan dönmeyin. Müzede, Güney Kore'nin savaş tarihi, özellikle 1950-1953 arasında Türk askerlerinin de savaştığı Kore Savaşı'nın hatıraları ve savaşa ait objeler yer alıyor. Insa Dong ise şehrin en ünlü geleneksel semtlerinden birisi. Alışveriş sonrası burada kesinlikle bir Kore çayı içmelisiniz.

BEOPJUSA TAPINAĞI

Songnisan Ulusal Parkı içinde yer alan Beopjusa Tapınağı, Tapınak Kore Budizmi'nde Jogye düzeninin görüldüğü baş tapınak. Kore yarımadasının ortasında, turistlerin en çok rağbet ettikleri er olarak bilinen Beopjusa ise, 553 yılında yapılmış ve yaklaşık üç bin keşişe ev sahipliği yapmış. Ayrıca tapınağın yanında, yerden 33 metre yükseklikteki Maitreya Buda heykeli de görkemiyle heybetli bir duruş sergiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzakdoğu'nun gizli tarihi Güney Kore
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN