Cumhuriyet tarihinin ilk HES'i turizme açılıyor

'nin ilk hidroelektrik santrali olma özelliği taşıyan ve 1929 yılından bu yana elektrik üretimi yapan 'daki Işıklar HES'in çevresi ile birlikte turizme kazandırılması gündeme geldi.

Giriş Tarihi: 13.4.2016 09:58
Cumhuriyet tarihinin ilk HES'i turizme açılıyor

'un Akçaabat ilçesine bağlı Işıklar mahallesinde bulunan Cumhuriyet tarihinin ilk hidroelektrik santrali Işıklar Hidroelektrik Santrali, kurulduğu güne kadar aynı makinelerle üretimini sürdürüyor. Cumhuriyet döneminin ilk hidroelektrik santrali olan Işıklar HES'in temelleri 1926 yılında atılırken, 1929 yılından itibaren elektrik üretimine başladı. Elektrik aksamı Alman, türbin kısmı Fransız, çepni boru kısmı ise İtalyanlar tarafında yapılan HES, şu an 'deki en eski HES'lerden biri. Santralde bulunan makineler değişmeden 87 yıldır hizmet verirken, bakımı her yıl düzenli olarak yapılıyor. Özelleştirmenin ardından Işıklar Visera HES olarak üretimini sürdüren Işıklar HES, bugünlerde turizme kazandırılmaya çalışılıyor.

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Düzköy İlçesi'ne ziyaretinde tarihi Işıklar Hitroelektrik Santrali?ni gezerken, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı. Vali Öz, burada yaptığı açıklamada "?Halen üretime devam eden bu tarihi tesis etrafıyla turizme açılabilir. Ziyaretçilerinin ilgisini çekecektir. Çünkü 90 yıllık bir geçmişi olan bu santralin nitelikli bir kültür varlığı olma yönü de var"? dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhuriyet tarihinin ilk HES'i turizme açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN