Yedi ünlü antik kent

Giriş Tarihi: 1.5.2016
Yedi ünlü antik kent

doğası, denizi ve spor turizminin yanı sıra kültür turizmi açısından da önemli bir turizm şehri. Geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan antik kentlerde keşfe çıkabilir, mimari güzelliklerini doyasıya gezebilirsiniz. İşte sizin için seçtiğimiz, mutlaka gidip görmeniz gereken antik kentlerden birkaçı

Antalya, deniz, doğa, kültür ve spor turizmi açısından önemli bir tatil merkezi. Binlerce yıllık tarihe sahip antik kentleri de kültür turizmi açısından önemli. Günümüze kadar ulaşan olağanüstü güzellikteki tarihi yapılar arasında lar, surlar, hamamlar, kiliseler, kaleler, köprüler, bazikalar, tapınaklar ve mezarlar da bulunuyor. Örneğin Aspendos antik kentinde Türkiye'nin en iyi korunmuş antik tiyatrosu, , Bizans dönemine ait mimari yapılar dikkat çekiyor. Side antik kentinde ise farklı medeniyetlerden kalan eşsiz güzellikteki mimari yapıların izini tarih meraklıları sürüyor. Yunan mitolojisindeki Apollon'dan ismini alan Side Apollon Tapınağı'nın sıra dışı mimarisi karşısında insanlar hayran kalıyor. Açıkçası 'daki antik kentler eşsiz bir keşif imkanı sunuyor. Yerli ve yabancı turistin de ilgi odağı. Peki Antalya'daki antik kentler arasında bir tura ne dersiniz? İşte sizin için seçtiğimiz, mutlaka gidip görmeniz gereken antik kentlerden birkaçı...

1 Olympos: M.Ö. II. yüzyılda kurulan, M.Ö. 78 yılında Romalıların eline geçen Olympos, Antalya'nın güneyinde Phaselis'ten sonra ikinci önemli liman kenti. Olympos limanı tarihte korsan yatağı olarak biliniyor. 11. ve 12. yüzyılda Venedikli ve Cenevizli tüccarların ticaret merkezi olmuş. Ancak 15. yüzyılda bu egemenlik Osmanlı deniz üstünlüğü ile sona ermiş. Olympos'ta Ortaçağ kalesi, bir tapınağa ait duvar parçası, sütun başlıkları, Bizans bazilikası gibi yapılar bulunuyor. Tiyatro ve hamam kalıntıları da günümüze kadar ulaşmış. Antik kentle ilgili hâlâ kazı çalışmaları sürüyor.
2 Side: Bazı yazılı belgelerde Side'nin tarihinin Hititlere kadar uzandığı belirtiliyor. Antik kentin tarihinin M.Ö. 7. yüzyıla dayandığı da söyleniyor. Ülkemizdeki en önemli antik kentler arasında gösteriliyor. Farklı medeniyetlerden izleri günümüze taşıyan ve eşsiz bir işçiliğe sahip yapılar ilgi görüyor. Yunan mitolojisindeki Apollon'dan ismini alan Side Apollon Tapınağı dikdörtgen şekliyle sıra dışı bir mimariye sahip. Binlerce yıllık geçmişi olan antik tiyatrosunun ise kapasitesi 17 bin. Antik kentin içindeki müze Roma döneminden kalma bir hamam. İçinde kent kazılarından çıkarılan buluntular sergileniyor.
3 Aspendos: Türkiye'nin en iyi korunmuş, açık hava tiyatrosu, Roma tiyatrolarının günümüze sahnesiyle ulaşabilen en eski ve sağlam örneği Aspendos'ta bulunuyor. Antalya'nın Serik ilçesinde yer alıyor. At yetiştiriciliği ile ön plana çıkan antik kentte, mısır, şarap, tuz ve gül ağacından yapılmış süs eşyalar yapılırmış. Liman ve ticaret kenti olarak ünlenen kentteki yapıların hepsi Roma dönemi ve sonrasına ait. Side gibi M.Ö. 5. yüzyılın ilk yıllarında sikke de basmış. Günümüzde antik tiyatro konserler ve etkinlikler için de kullanılıyor.
4 Myra: Antalya'nın Kale ilçesinde bulunan Myra antik şehri, Aziz Nicholaos'un doğduğu yer olarak biliniyor. Görkemli tiyatrosu zamanında arena olarak da kullanılan Myra'da tiyatro günümüze kadar ulaşabilmiş. Kaya mezarlarıyla ünlü olan antik kentteki mezarların bazıları tapınak şeklinde. Bu kaya mezarlıkları uzaktan büyük bir ev gibi görünüyor.
5 Limyra: Finike ilçesine yakın olan antik şehrin tarihi M.Ö. 5. yüzyıla dayanıyor. Büyük İskender, Pers hâkimiyeti, Suriye Krallığı gibi medeniyetlere ev sahipliği yapan antik kent, Roma döneminde en parlak zamanını yaşamış. Limyra'daki Akropol bir iç kale ve aşağı kaleden oluşuyor. Ayrıca Kenotaph Bizans Kilisesi, Roma ve Bizans dönemi suru da yapılar arasında. Roma köprüsü de görülesi.
6 Ariassos: Antalya'daki en ilginç antik kentlerden biri olan Ariassos antik kenti, Toros dağları üzerinde kurulu bir Psidya yerleşimi. Antalya-Burdur otoyolu üzerindeki bu antik şehrin en en görkemli kalıntısı ise anıtsal giriş kapısı. Hamamları, kaya mezarları açısından görülmeye değer tarihi yapıları arasında.
7 Phaselis: Antik kent M.Ö 7. yüzyılda Rodoslular tarafından kurulmuş. Üç savaş limanı bulunan antik kentteki yapılar arasında hamamlar, tiyatro, Agora ve gezinti yolları da var. Su kanalları da dönemin yaşamına dair ipuçları veriyor. Özellikle yat turları ile Phaselis ve kıyı şeridindeki antik siteler ziyaret edilebiliyor. Bölge milli park içinde yer aldığı için piknik alanları da mevcut.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yedi ünlü antik kent
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN