Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şirin bir Akdeniz köyü Melemez

Tarihi geçmişi, zengin Girit mutfağı lezzetleri ve güler yüzlü halkıyla Melemez Köyü’nü bir kenara yazın. Çünkü, bozulmamış kültürü ve doğallığıyla bu köyün adını sık sık duyacaksınız

Giriş Tarihi: 12.6.2016
Şirin bir Akdeniz köyü Melemez
Uzungöl, Abant, Ayder, Alaçatı, Şirince... Doğa odaklı tematik bir tatil söz konusu olduğunda, aklımıza ilk gelen bu yerlere artık bir yenisi daha ekleniyor. Neresi mi? 'in Melemez köyü. Kısa bir süre içinde de adını ajandalara yazdıracak bir yer burası. Mersin Valiliği İl Kültür ve Müdürlüğü'nce bu yıl Hıdırellez Şenlikleri, bu şirin köyde gerçekleştirildi. Şehir merkezine çok yakın olan Melemez'de şenlik öncesi yoğun bir çalışma gerçekleştirildi. Yolları asfaltlandı, evleri boyandı, bahçe ve balkonları renk renk çiçeklerle donatıldı...

AMAÇ TURİZME KAZANDIRMAK
Tüm çalışmalar büyükşehir belediyesi, ilçe belediyeleri ve köy muhtarlığının desteğiyle gerçekleştirildi. Şenlik günü organik ürünler pazarı kuruldu, şarkılar türküler eşliğinde maniler okundu, halk oyunları oynandı. Kısacası katılımcılara unutamayacakları bir atmosfer yaşatıldı. Mersin Vali Yardımcısı Ömer Eru, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Akdeniz Kaymakamı Turgut Serimer'le birlikte yoğun bir katılımın olduğu Hıdırellez Şenlikleri'nin amacının, şirin Melemez'i turizme kazandırmak olduğu vurgulandı. Melemez'in geçmişine gidersek Giritli göçmenlerin izlerini görebiliyorsunuz. 20. yüzyılın başlarında Sultan II. Abdülhamit Han tarafından Giritli göçmenler için yaptırılan evlerin bazıları ayakta. Dikkatle incelendiğinde, bu evler için özel bir plan uygulandığı hemen görülüyor. Büyükşehir yasasından sonra mahalleye dönüşen köydeki hummalı çalışma, her adımda göze çarpıyor. Köye geldiğinize değiyor. Hiçbir yerde tatma şansı bulamayacağınız farklı bir mutfak kültürüyle karşılaşıyorsunuz. Çoluk çocuk herkes seferber olmuş. Daha çok aile şirketi havası hissediliyor. Bu görüntü, sofraları daha da keyifli hale getiriyor. Sokakta yürürken Perihan Teyze karşılıyor bizi: "Benim yaptığım ekmeğin lezzeti bir başka" diyor. Biz de soluğu doğruca fırının önünde alıyoruz. Simitler ve ekmekler çıkmak üzere. Mis kokuları fırının dışından bile hissediliyor. Ekmeği fırından, meyveyi dalından yemek istiyorsanız Melemez sizi bekliyor. Köyde herkes ürettiğini satıyor. doğal. Tam da aradığınız gibi... Ben de tezgâhta yerimi alıyorum, yeşil ve siyah zeytinleri anlatıyorum gelip geçenlere... Zeytin ve üzümün yanı sıra şifalı otlar konusunda da Girit'ten getirdikleri kültürü daha da geliştirmeye ve turizmin hizmetine sunmaya çalışıyor Melemez halkı... Tezgahlarda neler yok ki? Ekmekler, tatlılar, zeytin, limonata... Bu arada hemen şunu da belirtelim; hemen her yerde Türk Bayrağı karşılıyor sizi; tezgah önlerinde, evlerin alınlarında... Kapı ve pencere kenarlarını mavi renkle boyamak bir Akdeniz kültürü. Böceklerin gelmesi bu şekilde engelleniyormuş. Ben de yeni öğrendim.

KEYİFLİ KÖY HAYATI
Hafta sonları ise bu köy çok yoğun; trekking tutkunları ve dağcıların uğrak noktası. Çünkü, bir yanda organik ürünleri satın alma şansınız varken bir yanda restoranlarında nefis Girit yemeklerini keyfini sürüyorsunuz. Sakinleri güler yüzle karşılıyorlar sizi. Davet ediyorlar, çeşitli ikramlarda bulunuyorlar. Bu atmosfer sizi etkiliyor, büyülüyor. Mersin'de yaşıyorsanız, konuklarınıza hikâyesi olan bir mekân arıyorsanız Melemez tam size göre... Köy evinin hemen önünde bir traktör bekliyor sizi. Üzerine atlayıp poz veriyorsunuz ve kendinizi tarlaya gitmeye hazırlanan çalışanlar gibi hissediyorsunuz. Hıdırellez Şenlikleri, yakın gelecekte büyük bir şenliğe dönüşecek gibi.. Genç kızlar bu havaya çoktan girmişler; kır çiçeklerinden oluşan taçları takmışlar. Şimdilik eller boş ama dönüşte çantalar dolusu yiyecek taşıdıklarına tanıdık olduk.

ZENGİN LEZZETLERİYLE GİRİT MUTFAĞI
yoğurtlu oğlak eti, ekşili oğlak eti, stifno, zibez, enginar dolması, enginar tatlısı, fava, papules salatası, kabak çiçeği dolması, eftazimo ekmeği, kuluraça, çahirez... Melemez dışında hiçbir yerde bulamazsınız bu lezzetleri... Ben de bazılarını ilk kez bu yıl- Hıdırellez Şenlikleri'nde tatma şansı buldum. Hepsi de nefisti. Şehir merkezinde yorgun mu düştünüz, canınız köy yemekleri mi çekti? Farklı bir mutfak, farklı bir damak tadı mı arıyorsunuz? Melemez'i mutlaka aklınızın bir köşesine yazın. Sevdiklerinizi de ağırlamak için çok uygun. Çünkü onlara da harikulade bir sofra sunuyorsunuz.

ERSİN RAMOĞLU
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şirin bir Akdeniz köyü Melemez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN