Bob Marley’li Usain Bolt’lu ülkesi

Son olimpiyatlarda tarihe adını yazdıran sporcularıyla bir kez daha gözlerin çevrildiği Karayip ülkesi nasıl bir yer? Sorumuzu ülkeyi yakından tanıyan, Jamaika Fahri Başkonsolosu Aykut Eken yanıtladı

Giriş Tarihi: 18.9.2016
Bob Marley’li Usain Bolt’lu ada ülkesi Jamaika
Ülkenin reklamı ve geniş kitlelere tanıtımı için kimi zaman çuvalla para dökmeniz yeterli gelmez. Bazı sanatçı ve sporcular vardır ki, çuvalla harcanan paranın yapamadığını sağlayarak ülkelerini tüm dünyaya tanıtırlar. Efsane müzisyen Bob Marley ve dünyanın en hızlısı Usain Bolt'un 'nın tanıtımında büyük pay sahibi olmaları gibi... Peki Rio Olimpiyatları sırasında tekrar gündeme gelen ve birçok kişinin seyahat programlarına eklediği Jamaika nasıl bir ülke? Ülkenin güzelliklerini Jamaika Fahri Başkonsolosu Aykut Eken anlattı.

- Bireysel başarıların ülke tanıtımına katkısını nasıl değerlendiriyorsunuz?
- Jamaika dendiğinde akla gelen ilk isimler, te sınırları aşmış Bob Marley ile şu anda dünyanın en hızlı atleti kabul edilen Usain Bolt... Bu doğrultuda alanında başarılı bir kişi sınırları aşıp, ülkenin bir simgesi haline dönüşebiliyor. Bu kişilerin başarıları ülkeye olumlu bakış ve sempati getiriyor. Spor ve müzik, herkesin ilgisini çeken konular. Bu açıdan spor, müzik, sanat gibi etkinlikler ağırlıklı olarak kültürel yaşama canlılık katarken ülkeyi de markalaştırmakta.

GÜÇLÜ BİR KÜLTÜRE SAHİP

- Karayip ülkesinin kültürünü biraz anlatır mısınız?
- Jamaika, sizi Karayiplerde karşılayan sıcak, tropikal genç bir ülkesi. Ekonomisi, turizme ve madenciliğe dayalı. Hem devlet teşebbüsleri ve hem de özel sektör işletmeleri ile büyümekte ve gelişmekte olan karma bir yapıya sahip. Küçük bir ülke olmasına rağmen, Jamaika kültürünün güçlü bir küresel varlığı var. Çeşitli müzik türlerinden reggae, ska, mento, rocksteady, dub, dancehall ve ragga Jamaika kökenlidir. Jamaika kültürü, ülke gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır.

- Bu ülke başka hangi yönleriyle öne çıkıyor?
- Dünyanın en renkli ülkelerinden biri. Kumların beyazdan gümüş rengine kadar çeşitlendiği plajlara sahip. Birçok değişik tondaki orman ve tabiatı, güneş ve güneşin batışı bu ülkede bir başka. Şelalelerin içinde ters yürünen Ocho Rios gibi saymakla bitmeyecek güzellikleri ile; küçük, canlı, renkli, çılgın bir ada. Mesela Jamaika'da humming bird diye bir kuş türü vardır ve sadece o bölgede yaşar. Bir de ünü sınırları aşan Blue Mountain Coffee'nin dünyada tek çıktığı yerdir Jamaika.

- Jamaika'ya gideceklere nereleri gezmelerini ve nelere dikkat etmelerini önerirsiniz?
- Jamaika'da meşhur olan noktalar Negril, Montego Bay ve Ocho Rios diyebilirim. Bu yerlerin hepsi adanın batı ve kuzeyinde. Adanın güneyi ve özellikle Kingston'ın bulunduğu güneydoğusu turistler için pek ilgi çekici değil. Jamaika'da mevsimini yakalarsanız caretta caretta'ların kabuklarını kırışlarına şahit olabilirsiniz. Ya da blue hole denilen dağların ortasında masmavi bir havuza girebilirsiniz. Tabii meşhur yemekleri jerk chicken için de doğru adres olan Ocho Rios merkezi de gidebileceğiniz noktalar arasında.

- Türkler ve Jamaikalılar, birbirlerini yeteri kadar tanıyor mu?
- Yeteri kadar birbirleri tanıdığını söylemek çok doğru olmayacaktır. İki ülke de birbirlerinden konum olarak çok uzakta yer almaları nedeniyle maalesef kolay seyahat avantajına sahip değil. Bu da iki tarafın birbirleri hakkında bilgi sahibi olmasını biraz zorlaştırmakta. Oysa iki ülke arasında vize anlaşması bulunmakta, böylece iki ülkenin vatandaşları vizesiz seyahat edebilmekte ama direkt uçuş bulunmadığı için; Amerika, Avrupa veya İngiltere aktarmalı uçuşların kullanılmasını gerektiriyor.

- Türklere Jamaika'yı ya da Jamaikalılara Türkiye'yi öneriyor musunuz?
- Tabii ki öneriyorum.

TURİZME BÜYÜK BÜTÇE

- Bu ada spor politikaları nasıl?
- Jamaika'nın spor konusunda başarılı olması hususunda birçok ismin hem fikir olduğu bir etken varsa o da bu ülkenin koşucu yetiştirmeye kendini adamış olması. Jamaika, sporcuları için bugün önemli bir bütçe yaratıyor ve bu bütçe ile antrenörler yetiştiriyor. Yaklaşık 20 yıl önce başlayan değişimle Amerikan tarzı spor tesislerini inşa edildi ve bu spora olan ilginin tüm ülkeye yayılması sağlandı.

- Ülkenin turizme bakışı nasıl?
- En önemli gelir kalemlerinden biri de turizm olduğu için yine büyük bir bütçe de turizm için ayrılmakta. Jamaika yabancı turizm yatırımcılarını da ülkede yatırım yapmak için davet etmekte. Tüm dünyaca tanınan markaların Jamaika'nın birçok şehrinde otelleri var. Ayrıca Jamaika bilhassa Amerikalıların düğün ve balayı yaptıkları yer olarak biliniir.

MUTFAĞI DA OLDUKÇA ZENGİN
Jamaika, mutfağıyla da ayrıcalıklı. Bir o kadar da zengin. Kendisine has birçok lezzete sahip. Ada ülkesi olduğu için doğal olarak deniz ürünleri ağırlıkta. Ama pirinç ve tropik meyveler de bir o kadar fazla tüketiliyor. Öne çıkan lezzetleri arasında, baharatlı tavuğu, et ve sebzeden yapılan bir börek olan patty ve Hindistan cevizli karidesi ilk sıralarda yer alıyor. Ünlü ve kilometrelerce uzanan plajlarında keyifle yudumlanan, tropik meyve kokteylleri de ülkenin mutfağında önemli bir paya sahip.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bob Marley’li Usain Bolt’lu ada ülkesi Jamaika
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN