Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mustafa Şentop: Başkanlık istikrar getirir

AK Parti Milletvekili ve Hukuk Profesörü Mustafa Şentop A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün’ün sorularını yanıtladı. Başkanlık sisteminin Türkiye’ye istikrar getireceğini söyleyen Şentop, siyasetten 2011'den bu yana daralma olduğuna vurgu yaptı, muhalefetin başkanlık sistemine yönelik itirazları için de çarpıcı tespitlerde bulundu. Şentop, ‘Başkanlık sistemi olursa ana siyasi akım AK Parti olur, ülkeyi düşündükleri için değil, kendilerini düşündükleri için itiraz ediyorlar’ dedi.

1961 ANLAYIŞININ SONUNA GELİNDİ

Türkiye 27 Mayıs 1960 sonrasından itibaren o kurulan anayasalar ile somutlaşan o siyasi paradigmanın limitlerine geldi. Artık bunun içinde siyaset yapmanın imkanları da bu anlamda daralmış oldu. Sevindirici olan tarafta bu, milletimiz bun durumun farkında.

KURUMSAL MİMARİ DOĞRU KURULMALI

Özgürlükçü bir Anayasa yapabilmek için, devlet mekanizmasını, kurumsal mimariyi doğru düzenlemek gerekir. Kurumsal mimari içerisinde de önemli olan kısım yürütme ile ilgili dolayısıyla hükümet sistemi ile ilgili kısım. Buradan başkanlığa geliyoruz. Yani biz özgürlükler önemli değil, başkanlık sistemi önemlidir demiyoruz.

ANA SİYASİ AKIM AK PARTİ OLUR

Muhalefetin asıl itirazı şu, bunu açık söylemiyorlar kamuoyuna, eğer başkanlık sistemine geçilirse Türkiye'de siyasi istikrar olacaktır. Hükümetin seçilebilmesi için, başkanın seçilebilmesi için de %50'nin üzerinde bir oy alınması gerekiyor. Türkiye'de böyle bir oyu kim alabilir, hangi siyasi parti? AK Parti alabilir, AK Parti'nin temsil ettiği siyasi hareket alabilir. Dolayısıyla CHP'nin, MHP'nin, HDP'nin hükümette her hangi bir şekilde, hükümette, yürütmede yer alabilme ihtimalleri bu anlamda ortadan kalkıyor başkanlık sisteminde. Başkanlık sistemi olursa Türkiye'de ana siyasi akım olarak AK Parti istikametinde bir hükümetin ortaya çıkma ihtimali çok yüksek.

MUHALEFET KENDİNİ DÜŞÜNÜYOR

Dolayısıyla bunlar bu bakımdan ülkeyi düşündükleri için değil, tamamen kendi siyasi partilerini, siyasi hareketlerini, şahsi siyasi kariyerlerini düşündükleri için bu sisteme karşı çıkıyorlar.

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Mustafa Şentop: Başkanlık istikrar getirir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN