İngiliz ajanın inanılmaz pişkinliği!

İstanbul Adliyesi girişinde bildiri dağıttığı iddiasıyla gözaltına alınan İngiliz akademisyen Chris Stephenson, sınır dışı edilmesi talep edilerek serbest bırakıldı. Stephenson, deport işlemleri için Göç İdaresi Başkanlığı’na götürülürken, sınır dışı kararını valiliğin vereceği öğrenildi.

Akademisyenlere destek için geldiği İstanbul Adalet Sarayı önünde bildiri dağıttığı iddiasıyla gözaltına alınan İngiliz akademisyen Chris Stephenson savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Savcılığın Stephenson'un sınır dışı edilmesini talep ederken, avukatları ve arkadaşları tepki gösterdi.
Akademisyenler, öğrenciler ve avukatlarla birlikte adliyeden çıkış yaptıkları sırada, polis tarafından önlem alındı. Diğer akademisyenler Chris Stephenson'un serbest bırakılması nedeniyle gidebileceklerini söylerken, güvenlik güçleri deport kararını beklemek zorunda olduklarını kaydetti. Özel bir üniversitede 17 yıldır matematik alanında öğretim görevlisi olarak ders verdiği öğrenilen Stephenson, adliye önünde kendisini bekleyen basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
Stephenson, "Serbest bırakıldım ama şimdi beni sınır dışı edeceklermiş. 25 senedir Türkiye'de ikamet ediyorum. 17 senedir aynı üniversitede çalışıyorum. Kızım 13 yaşında, burada okuyor. Eşim de Türkiye vatandaşı. Çok korkunç ve yanlış bir şey" diye konuştu.
"YARIN DERSİM VAR AMA GİDEMEYECEĞİM"
Stephenson, adliye girişinde bildiri dağıttığı iddialarına ilişkin soruya ise, "HDP İstanbul İl örgütünün resmi bir Nevroz davetiyesi. Beklediğiniz sorular sordular. Bunun bir terör örgütü bildirisinin olmadığını, terörü desteklemediğimi barış istediğimi ve hep barış için hareket ettiğimi söyledim. Üzerimden çıkan bildirileri dağıtmadığımı savcılıkta söyledim. Hala üniversitede çalışıyorum. Yarın dersim var ama gidemeyeceğim" yanıtını verdi.
GÖÇ İDARESİ BAŞKANLIĞI'NA GÖTÜRÜLDÜ
Stephenson'ın açıklamasının ardından, adliyenin güvenlik müdürleri ve polisler, savcılığın yurt dışına çıkış yasağı istediğini, bu nedenle İngiliz akademisyeni Göç İdaresi Başkanlığı'na götürmeleri gerektiğini söyledi. Stephenson'un tekrar adliyeye girişini sağlayan güvenlik güçleri, kapı önündeki diğer şahısların aynı kapıdan adliyeye girmesine engel oldu. Stephenson'un deport işlemleri için Göç İdaresi Başkanlığı'na götürüldüğü öğrenildi. Savcılığın sınır dışı talebini valilik değerlendirecek. Talebin değerlendirilme sürecinde Stephenson'un yabancılar Şube Müdürlüğü'nde bekletileceği kaydedildi.
ADLİYE ÖNÜNDE GÖZALTINA ALINMIŞTI
"Bu suça ortak olmayacağız" bildirisine destek veren 3 akademisyenin gözaltına alınması üzerine İstanbul Adliyesi'nde toplanan öğretim görevlileri, dün basın açıklaması yapmıştı. Açıklamanın ardından özel bir üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışan İngiliz akademisyen Chris Stephenson, polis tarafından gözaltına alınmıştı. Stephenson'un bildiri dağıttığı için gözaltına alındığı önü sürülürken, avukatı ise müvekkilinin çantasında HDP İstanbul İl Örgütü'ne ait Nevruz bildirisi bulunduğunu söylemişti.

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiliz ajanın inanılmaz pişkinliği!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN