Kendi elektriğini kendisi üretiyor

Muş’ta doğal akarsu kaynağı üzerine kendi imkanları ile yaptığı elektrik üretim tribünü sayesinde kendi elektriğini üreterek faturasını 500 TL’den 100 TL’ye indirdi.

Muş'un Varto ilçesinde bir doğal akarsu kaynağı üzerinde alabalık üretim tesisi olan Ali Kemal Doğan (56) kendi imkanları ile elektrik üretim tribünü kurdu. Doğal kaynaklarla birlikte elinin altında bulunan hurda araç gereçlerle elektrik üretim tribünü yapan Doğan, kendi elektriğini üreterek elektrik faturasının 500 liradan 100 ila 80 liraya kadar düşürdüğünü söyledi. Kendi imkanları ile 50 kw'lık elektrik üretim kapasiteli tribünü yaparak sadece 15 kw'lık kısmını kullanabildiğini belirten Doğan, Muş'ta bir ilki gerçekleştirdiğinden dolayı çok mutlu ve kendisi için bir buluş olarak kabul ettiğini söyledi. Kendi imkanlarını kullanarak sadece 10 ila 15 bin arasında bir maliyetin olduğunu ifade eden Doğan, "Benim burada bir alabalık üretim tesisim vardı. Bunun yanında geçen bir su deresini bunu elektrik amaçlıda kullanacağımı düşündüm. Ben yukarıda çalışmalar yaparak kodunu elektrik enerjisi elde etmek için suyu yukarı aldık basıncı oluşturmak için. Bunun yanında tabi şuanda yüksek gelen elektrik faturamızı bu çalışma ile şuanda 500 TL den 100 TL ve 80 TL'ye indirmiş bulunmaktayız Bunun için akarsu olan yerlerde bu tür çalışmalar yapıla bilinir. Doğal olarak ortalama olarak 10 bin ile 15 bin TL'ye mal oldu maliyeti. Kendi becerilerim olduğu için kendi elimin altında bulunan araç ve gereç malzemeler, hurda ne varsa alıp değerlendirip bir türbin yaptım. Bu şekilde şuanda tesisin gerekli olan enerjisini elde etmiş olduk. Buda tabi bizim için bir mucize bir başarı olarak nitelendirebiliriz. Çünkü bunun çevrede olmadığından dolayı örneği kendimizce bir buluş olduk adeta. Bunun için tabi mutlu olduk. Hani böylesi doğal potansiyelin olduğu yerde kendi kendine icat etmek çok mutlu verici bir ilhamdır bir güçtür. Sevindirici bir şeydir gerçekten" dedi.
Şimdi ise güneş ve rüzgar enerjisinden icatlar yapmayı düşündüğünü kaydeden Doğan, "Hani doğanın verdiği bu nimetlerden faydalanmak, balık üretmek bunun yanında enerji üretmek bunun yanında seracılık yapmak gibi çalışmaları çoğaltabiliriz tabi. Hani yeterince doğal kaynaklara coğrafya olarak sahip olduğumuzu belirtebiliriz. Eko dengeyi bozmadan sarsmadan böylesi çalışmaları doğal bir şekilde yapabiliriz enerjiyi. Hatta şöyle düşünebiliriz; işte güneş enerjisinden faydalanabiliriz güneş enerjisi panelleri koyarak, rüzgar gülü şeklinde değerlendirebiliriz. Hani enerjiden enerji üretmek gibi bir düşünce, yani çok düşünebilirsek elimizin altında çok rezerv olduğunu görebiliyoruz" ifadelerini kullandı.
Kendi elektriğini üreten arkadaşını tebrik eden Hüseyin Kaçar (59) ise, "Ali Kemal bey gerçekten iyi bir fikir iyi bir ivme ilen başlamıştır bu işe. Herkesin takdir edebileceği normalin de iyi ve olumlu bir tesis kurmuştur buraya örnek olabilecek bir şekilde. Özellikle tabi ki suda bu tribünde cereyan, elektrik üretmesi buna iyi bir katkıda bulunmuştur" şeklinde konuştu.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Kendi elektriğini kendisi üretiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN