Türkiye'nin en iyi haber sitesi

EMRE AKÖZ
EMRE AKÖZ

O da mı terörist?

Haber bence önemli: ABD Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu, Müslüman Kardeşler teşkilatının terör örgütü olarak tanımlanmasını isteyen tasarıyı kabul etti. Cumhuriyetçilerin verdiği ve desteklediği teklif, 10'a karşı 17 oyla komisyondan geçti.
Teklifin yasalaşması sürpriz olmaz. Çünkü: a) Başkan Demokratlardan olsa da, yasaları yapan Kongre'de Cumhuriyetçiler hâkim, b) ABD vatandaşlarının çoğu, IŞİD'in terör eylemlerinden sonra Müslümanlardan korkuyor... c) Müslümanlardan hazzetmeyen Cumhuriyetçi aday adayı Donald Trump başkanlığa doğru yürümekte...
İlk bakışta, "Canım ne önemi var; terörist diye tanımlanmış sürüyle örgüte bir yenisi daha eklendi işte" diye düşünerek, olayı hafife alanlar olabilir.
Ancak Müslüman Kardeşler gibi, 80 yılı aşkındır varlığını sürdüren, birçok Ortadoğu ülkesinde tabanı olan, General Sisi'nin darbeyle devirmesinden önce Mısır'da iktidara gelmiş bir örgütün, terörist ilan edilmesi, meseleyi şirazesinden çıkaracaktır...
Bazı tartışmalı konulara rağmen, Müslüman Kardeşler, bir ara moda olan tabirle, 'Ilımlı İslam'ın temsilcisi bir örgüttü. Yasa teklifi, bu kavramın artık çöpe atıldığını gösteriyor.
Böylesine yaygın bir örgütün ABD tarafından terörist ilan edilmesinin ciddi sonuçları olacaktır. ABD'nin terörist dediği her grubun üstüne gitmediğini biliyoruz: Çoğu devlet gibi o da, "benim teröristim iyi" - "senin teröristin kötü" ayrımı yapıyor.
Eğer ABD, önümüzdeki dönemde, "Müslüman Kardeşler'in etkisini kırayım" diye bir karar alırsa... Bunun Türkiye'de de yansımaları olacaktır.
Çünkü Sisi'nin darbesinden sonra devrilen seçilmişlerin bir kısmı Türkiye'de bir araya gelmişti. Hatta Müslüman Kardeşler'in girişimiyle oluşturulan Sürgündeki Mısır Parlamentosu, Ocak 2016 başında İstanbul'da toplanmıştı. Örnek çok...
ABD hedefindeki örgüt, parti veya ülkelere zorunlu olmadıkça silahla saldırmıyor. Onun yerine para akışını sıkı bir takibe alarak küresel ambargo uyguluyor. Sonuçta kalburüstü devletler dahi mal ve kredi bulmakta zorlanıyor.
Bu yasa teklifinin akıbetini iyi takip etmek gerek. Yeni sorunlar çıkarabilir.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN