Deniz Seki gibi tıpkı... Yanlış bir erkek sevdiği için hayatı kayan kadınlardan biriydi o da. Adnan Menderes aşkı yüzünden hayatı mahvolan bir kadındı Ayhan Aydan... Devlet Konservatuvarı opera bölümünden mezun olmuş, bir toplantıda Adnan Menderes'le tanışmasıyla hayatı değişmişti... 27 Mayıs darbesinin ardından, Yassıada duruşmalarına çağrılmış, doğum sırasında kaybettiği bebeğiyle ilgili Adnan Menderes'i suçlayıcı sorulara, "Ben bu adamı seviyorum" diyerek cevap vermiş, cesur duruşuyla bütün dikkatleri çekmişti... Geçen haftalarda, 85 yaşında hayatını kaybettiğini öğrendiğimizde... Filmlere konu olacak hayatının ve yaşadığı yasak aşkın detayları da bir bir ortaya çıkmaya başladı. Bu konuyla ilgili en ilginç detayları pazar günü Buket Aşçı'nın, Yılmaz Karakoyunlu ile yaptığı röportajda öğrendim. Çok çok ilginçti Karakoyunlu'nun tahlilleri ve anlattıkları... Dönemin en gizemli kadınlarından Ayhan Aydan'la bir dizi görüşmeler yapmış, bunları 'Yorgun Mayıs Kısrakları' adındaki romanında yazmıştı bir bir... Ayhan Aydan ünlü müzisyen Hasan Ferit Alnar ile evli; o yüzden Menderes'le annesinin evinde görüşüyor. Kocasını aldatmak içine sinmediği için boşanmaya karar veriyor ancak Adnan Menderes, "Sen beceremezsin, ben konuşurum" diyor ve onu kocasından resmen istiyor; "Boşa ben alacağım" diyor açık açık! Menderes çapkın da bir adam... Bir başka sevgilisi daha var; Suzan Sözen. Karakoyunlu'nun tespiti ilginç bu noktada. "Adnan Menderes'in çok enteresan bir yanı var, bence bunu psikologların tahlil etmesinde fayda var" diyor ve nedenini şöyle anlatıyor: "Beraber olduğu kadınların kocaları evdeyken bile onları ziyarete gidiyor! Suzan Hanım sokakta Adnan Bey'in otomobilini görünce, 'Hadi Ferit sen arka odaya geç' diyor kocasına, o da geçiyor..." Çünkü Ferit denilen kişi İstanbul Emniyet Müdürü ve koltuğunu kaybetmek istemiyor! Ve Karakoyunlu doğal olarak soruyor: Bu nasıl bir kadın? Bence şunu da sormak lazım: Bu nasıl bir adam? Meşhur mahkeme sürecinde Suzan Hanım'a soruyorlar tabii: "Nasıl tanıştınız?" "Kocamı Bitlis'e tayin etmişlerdi. Bir arkadaşım da Adnan Bey'le temasımı temin etti. Adnan Bey beni aradı, geldi, bende kaldı, ertesi gün kocamın İstanbul'da kalmasını sağladı..." Bu arada... Menderes'in eşi Berrin Hanım, olanlardan rahatsız olsa da... Ayhan Aydan adı geçtiğinde 'Ayhan Hanım', diğer sevgili Suzan Sözen'in adı geçtiğinde 'O kadın' dermiş... Döneme, ilişkilere, aşklara bakar mısınız; 'Yalan Rüzgarı' yanında halt etmiş meğer! Şu anda olsa bütün bunlar; ortalık yıkılır, hükümet düşer, devlet çöker falan herhalde! Vay be!

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN