Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kar yağması için her gece yatarken dua ettiğim günler çok geride kalmış... Çocukluğumuzda karın değeri ve anlamı bir başka oluyormuş sanırım. 'Bol bol kar yağsın, çıkıp doyasıya kar oynayalım, sonra eve dönüp sıcacık banyo yapıp çizgi film izleyelim' hayalleri çok güzel ve masumdu. Ancak sonraları sokaktaki insanları, hayvanları düşündükçe kar fikrinden iyice soğuyup korkar oldum.
Ayrıca biz büyüklerin dünyasında buz gibi karlı havada işe yetişmeye çalışmak ve bunu yaparken de düşmeden, çamura batmadan, sağ salim gideceğimiz yere varabilmek için de çoğu zaman duaya ihtiyaç duymaktayız.

TABANI KALIN OLMALI
Hava durumunun eksileri gösterdiği şu günlerde pek çok ağızdan 'Şöyle iyi bir bot alsam' şeklinde cümleler duyuyorum. Açıkçası 'iyi bir bot' başlığı altında söylenecek çok şey var. Yerleri kar ve buzun kapladığı bir haftada iyi bir botun açılımı şu: Botunuz iyi bir kar botu olmalı. Kar botlarının sıfırın altındaki soğuk havalarda ayağı sıcak tutmak için genellikle kauçuktan yapılmış bir tabanları vardır. İşte bu taban oldukça kalın olmalıdır. Bu sayede ayakları yerden mümkün olduğunca yüksek tutarak soğuktan korumayı amaçlar. Kauçuk maddesi sadece tabanla sınırlı da kalmaz; neredeyse bileklere varana kadar tüm ayağı kaplar, böylece aynı zamanda suya karşı da korur.

AĞIR VE HANTAL
Kar denince aklımıza gelen bembeyaz, pamuk gibi sokaklar, yollar, parklar ve bahçeler olsa da; aslında bu güzel görüntülerin devamında karların erimesiyle gelen çamur, bizi acı gerçekle karşılaştırır. Kauçuk, kar botlarının aynı zamanda rahatlıkla temizlenmesine de yarar. Öte yandan iyi bir kar botunda; kar yağarken ya da kalın kar tabakası olan yerlerde yürürken botun içine kar girmesine karşı, bilek bölümünü kaplayan tozlukların da olması gerekir.
Botun içinin soğuğu geçirmeyen kürk kaplı olması gerekir. Bunun yanı sıra buzda ya da karda gönül rahatlığı ile yürümenizi sağlayacak tırtıklı tabanlar da bir kar botunun olmazsa olmazıdır.
Kar botlarının sıkıntılı yanları da var.
Çok fazla detaya sahip oldukları için ağır ve hantallar. Ayrıca ayaklarımızın nefes almasını imkansız kıldıkları için ayakları terletiyor.
Bu nedenle botun içine, kendi aramızda spor çorap olarak adlandırdığımız pamuklu çoraplardan giymeyi ihmal etmeyin.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN