Türkiye'nin en iyi haber sitesi

18 Haziran'da Resmi Gazete'de sessiz sedasız bir tebliğ yayınlandı. Tebliğ, Türk Medeni Kanun hükümlerine göre kurulan Vakıflar Hakkında Tebliğ'in 6'ncı maddesine bir fıkra ekledi. Diyor ki;
"Vakıf senetlerinde delege sisteminin öngörüldüğü vakıflarda senetlerinde aksine hüküm bulunsa dahi her seçim merkezi kendi kayıtlı üyeleri arasından delege seçmek zorundadır. Diğer seçim merkezlerine kayıtlı üyeler arasından delege seçilemez veya görevlendirilemez. Delege seçimlerinde vekaleten oy kullanılamaz."
Bu ne demek? Türkiye'de kamu ve özel toplam 4 bin 500 vakıf var. Ve vakıfların tümü Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne bağlı. Tebliğe göre; Vakıfların genel kurullarında üyelerin bizzat oy kullanmaları öngörülüyor, vekaleten oy kullanılması engelleniyor.
Kısacası; delege avcılığı ve oy baskısı bitiyor. Vakıf seçimlerine demokrasi geliyor.
Bu tebliğ değişikliği ile birlikte ilk sınavı 30 Eylül'de Türkiye İş Bankası Çalışanları Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı verecek. Vakfın 40 bin üyesi delegeleri seçecek. Genel Kurul'da aynı zamanda 7 kişilik yönetim kuruluna girecek 5 üye de seçiliyor. Vakıf yönetimine girecek diğer iki üyeyi ise İş Bankası yönetimi tayin ediyor.

Patron,
Sandık
Hatırlatalım.
İş Bankası'nda iki vakıf sandığı var. Biri Munzam sandık. Diğeri ise Türkiye İş Bankası AŞ Emekli Sandığı Vakfı.
Bizim üzerinde durduğumuz vakıf, Munzam Sandık. Bankada yüzde 40 hisse sahibi. Ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, aynı zamanda Munzam Sandığın Yönetim Kurulu Başkanı. İş Bankası'nın yüzde 32 hissesi halka açık. Yüzde 28 hissesi ise CHP'ye ait.
Dolayısıyla Munzam Sandık, "patron." Ve İş Bankası yönetimindeki 11 yönetim kurulu üyesinin 6'sı Munzam Sandık tarafından banka yönetime gönderiliyor. 4 yönetim kurulu üyesi ise CHP'den geliyor. Munzam Sandığın yönetim kurulu başkanı aynı zamanda genel müdür olarak İş Bankası yönetiminde yer alıyor..

Sendikanın
rolü
Ancak İş Bankası'nda çalışan 15 bin kişi, Banka Sigorta İşçileri Sendikası (BASİSEN) üyesi. Sendika başkanı Metin Tiryakioğlu, vakıf genel kurullarında üyelerin çoğunluğunun oyunu alarak her genel kurulda vakıf yönetimine girdi. Yani vakıfta sendikanın gücü yıllar içinde daha da arttı. Üstelik aynı zamanda emekli olanların kurduğu İş Bankası AŞ Emeklileri Derneği var. Ve bu dernek seçimlerinde de sendikanın çok etkili olduğu biliniyor.
İşte bu genel kurulda Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt'ın bizzat üzerinde çalışarak çıkartılan bu tebliğ nedeniyle Munzam Sandık, 30 Haziran'daki genel kurulunu ertelemişti.
Şimdi ayın sonunda Genel Kurul yapılıyor.
Sonuç önemli. Acaba sendika nasıl bir sınav verecek. Delegeler nasıl davranacak?

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN