Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni tiyatro sezonunu da, çok sevdiğim Gencay Gürün'ün Tiyatro İstanbul'unda açtım ve "İstibdat Kumpanyası" adlı, müzikli, danslı komediyi izledim.
Genç yazar Uğur Saatçi, şirin bir çıkış noktası yakalamış..
Osmanlı'nın 33 yıl süren bir İstibdat Devri var.. Hani Ulu Hakan/ Kızıl Hakan tartışması yapılan Abdülhamit Devri.. Padişah'ın burnu fevkalade büyük olduğu için "Burun" demek, doğrudan Padişah'a atıf sayıldığından jurnalcılar hemen kalem kağıda (O zaman divit tabii) sarılıyorlar ya..
İşte tam o devrin göbeğinde, hem de Saray Tiyatrosu'na, Fransa'dan, İstanbul göçmeni Samuel Efendi davet ediliyor. Bir oyun sahneye koyması için.. Seçilen oyun Cyrano de Bergerac!.. Yani tüm yüzünü örtecek kadar koca burunlu şövalye..
Oyunun nerdeyse tamamı bu burun üzerine kurulu..
Saatçi'nin komedi unsuru da bu işte..
Oyunun yazarı gibi, yönetmeni Barış Erdenk de, İzmir 9 Eylül Üniversitesi mezunu.. Müzikler Engin Bayrak/ Enes Kutu imzası taşıyor. Danslar gene 9 Eylül Tiyatro Bölümü Başkanı Sibel Erdenk'ten..
Müzikler de hoş.. Mastika, Horon, Sirtaki havalı danslar da..
Oyunculuk.. İşte orası asıl, birinci sınıf.. Levent Üzümcü, Samuel efendide ve oyun içindeki oyunda, Cyrano rolünde sık sık alkışlarla kesilen bir kompozisyon sunuyor. Ankara Devlet Tiyatrosu'ndan konuk oyuncu Sabri Özmener de.. Ötekiler hemen ilk defa izlediğim gençler.. Güldür Güldür ekibindelermiş. Televizyon özürlü olduğum için bilmiyorum.
Ama hepsi çok çok iyiydiler.. Özellikle de Onur Buldu, Aylin Kontante ve İlknur Güneş..
Oyunun tek kusuru var. İkinci perde uzun..
Tekrarlarla uzatılmış gibi duruyor. Yönetmen eline makası alıp bu perdeyi 45 dakikaya indirse, oyun sonunda alkışlar en az 15 dakika sürerdi. Yorgun seyirci, ikinci alkıştan sonra kalkıp gitmeyi tercih etti.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN