Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bayram Öncesi Gıda Denetimleri Artırıldı

Giriş Tarihi: 15.7.2015 16:58 Güncelleme Tarihi: 15.7.2015 17:11
Bayram Öncesi Gıda Denetimleri Artırıldı
Ramazan Bayramının yaklaşmasıyla birlikte, vatandaşların güvenli gıdaya ulaşması için başta tatlıcılık, pastacılık ürünleri, unlu mamuller, ekmek, pide ve şekerli mamullerin üretim, satış ve toplu tüketim yerlerine ilişkin denetimleri artarak devam ediyor.
Gıda denetimleri hakkında bilgi veren Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Necmi Çelik, "Vatandaşlarımızın tükettiği her türlü gıda maddesinin ‘tarladan-sofraya, çiftlikten-çatala’ prensibi çerçevesinde gıdanın üretiminden satışına kadar her aşamasında etkin bir şekilde denetlenmektedir. Özellikle ramazan bayramı öncesi ve ramazan ayı içerisinde yapıdan denetimler artarak devam etmektedir. Bu bilinçle kontrol görevlilerimiz fırın, pastane, pideci, şekerleme imalatçıları, lokanta, restoran, market gibi işletmelerde denetimlerini sürdürüyorlar. Yapılan gıda denetim ve kontrollerinde iş yerlerinin hijyen şartları, personel hijyeni, ürünlerin son tüketim tarihleri, gıda maddelerinin muhafaza durumları, etiket bilgileri ve satış koşulları kontrol ediliyor. Ramazan ayı boyunca Üretim, toplu tüketim ve satış yerleri olmak üzere yaklaşık 500 işletme denetlenmiş ve çeşitli gıda ürünlerinden numuneler alınarak analiz ettirilmiş olup, Mevzuata aykırı faaliyet gösteren işletmelere İdari Yaptırımlar uygulanmıştır. Tüketicilerimizin aldıkları gıda maddelerinde seçici olmaları ve tüketim sürecinde özellikle hayvansal gıdalarda muhafaza koşullarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Gıdaları satın alırken etiketsiz ve ambalajsız ürün satın almamaları, son kullanma tarihlerine dikkat etmeleri, mutlaka seçici davranmaları gerekir" dedi.
Çelik, vatandaşlardan duyarlı olmalarını ve "Gıda ile ilgili ihbar ve şikayetlerin ’174 Alo Gıda Hattı’na bildirmelerini hatırlattı. Çelik, “İhbar ve şikayetlerle önemli bir görevi yerine getirmiş olurlar" dedi. Çelik, halkının, sağlık ve mutluluk içerisinde bir Ramazan Bayramı geçirmeleri dileklerinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayram Öncesi Gıda Denetimleri Artırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN