22 Ekim 2017, Pazar
5 günlük hava durumu
sinema haberleri

Yozgat Blues'un İspanya çıkarması

ESİN KÜÇÜKTEPEPINAR Giriş Saati26.09.2013 09.03 Güncelleme26.09.2013 17.08
A+ A-

Adana Altın Koza'dan ödüllerle dönen “Yozgat Blues” uluslararası ilk gösterimi de Avrupa'nın en önemli sinema etkinliklerinden 61. San Sebastian Film Festivali'nde yaptı.

Seyirciden büyük alkış alan filmin gösterimine genç yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun, başrol oyuncularından Ercan Kesal ve yapımcı Halil Kardaş katıldı. Yönetmen Coşkun, dünya sinemasını ve Latin âlemini buluşturan böylesine önemli bir festivalde yer aldığı için mutlu olduğunu söyledi. Eski moda Fransız şarkıları ve belediyenin müzik kurslarıyla hayatını idame ettiren orta yaşlı şarkıcı rolündeki Ercan Kesal de seyirciden büyük ilgi gördü. Karakterini oluşturmasında gözlemin büyük rolü olduğunu söyleyen Kesal "Taşrada doktorluk yaptığım yıllarda insanlarla yakın olmanın ve farklı hayatlar tanımamın rollerime hazırlanırken önemi büyük" dedi.

SIRADAN HAYATLARIN YOLCULUĞU
"Yozgat Blues", İspanya'nın kuzeyindeki şahane kıyı kenti San Sebastian'da 16-28 Eylül arasında gerçekleşen festivalin 'Yeni Yönetmenler' bölümünde yarışıyor. İspanya'daki dağıtımcısıyla paylaşacağı 50 bin Avroluk para ödülü de olan bu yarışmada ilk veya ikinci filmini çeken yönetmenlerden 17 film var. "Yozgat Blues" ilk filmi "Uzak İhtimal" ile uluslararası övgü ve ödüller kazanan yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun'un ikinci filmi. Yeni açılan bir gazinoda sahne almak için genç vokalistiyle (Ayça Damgacı) gittikleri Yozgat'ta yaşadıkları içsel yolculuğu ve değişiklikleri incelikli bir sinema diliyle anlatan filmle ilgili yönetmen Coşkun, "İnsanın yaşadığı çevreyle olan ilişkisini ve oluşan kimliğini de anlatmaya çalıştık" dedi.

kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.